ARé Fest je mezinárodní festival performance a interdisciplinárního umění. Jedná se o jediný kontinuálně probíhající festival performance artu nejen v Arménii, ale v celém regionu Kavkazu. V roce 2024 oslaví festival jubilejní 10. edici od svého založení. Českou účast na festivalu umožňuje platforma PerformCzech, působící v rámci Divadelního ústavu — Institutu umění.
Antonín Brinda v performanci „PRG -> EVN” v dubnu 2022 v prostoru HayArt Cultural Centre © Areg Arekelyan
Každý rok má festival jiné téma, na základě kterého kurátoři a kurátorky oslovují vybrané umělce a umělkyně. Letošním tématem je v souvislosti se stým výročím od úmrtí význačného českého spisovatele Franze Kafky téma “Metamorfózy.” Hlavní kurátorka festivalu, Marine Karoyan, absolvovala v únoru 2024 v souvislosti s tématem letošního ročníku ARé studijní cestu do Prahy podporovanou Českými centry, aby se více seznámila s životem a dílem českého velikána, stejně jako s českou scénou performance a scénického umění (mj. festival Malá Inventura). České centrum Tbilisi také figuruje v letošní festivalové edici — ko-financují umělecký projekt tanečníka Jana Malíka, který bude prezentován jak na festivalu ARé, tak v Tbilisi.
Antonín Brinda v performanci „PRG -> EVN” v dubnu 2022 v prostoru HayArt Cultural Centre © Areg Arekelyan
Předchozích ročníků festivalu se kromě lokálních umělců a umělkyň zúčastnili také umělci a umělkyně např. z Velké Británie, Ruska, Švýcarska, Německa, Francie, Austrálie, Izraele aj. Vzhledem ke svému unikátnímu zaměření je o festival vždy velký zájem ze strany médií, která o něm informují prostřednictvím televizních a rozhlasových pořadů.
Spolupráce mezi Českou republikou a ARé probíhá již od roku 2022, kdy jeden z letošních hostujících kurátorů Antonín Brinda festival osobně navštívtil, odprezentoval v rámci programu svou práci a představil formou přednášky vlastní tvorbu a performance scénu České republiky.
V roce 2023 projevil festival zájem v česko-arménské spolupráci pokračovat. Podařilo se dojednat hostování Jeny Jang — korejské umělkyně dlouhodobě žijící a pracující v České republice.
Pro rok 2024 byl oboustranný zájem několikaletou spolupráci ukotvit představením širšího českého fokusu. V plánu je účast pěti českých umělců a umělkyň (včetně výše zmíněného Jana Malíka) a dvou hostujících kurátorů/koordinátorů — Antonína Brindy a Petra Dlouhého. Cílem je, aby každý/á ze zastoupených umělců/umělkyň představil/a v Jerevanu dva výstupy, ať už performanci či artist talk, workshop, aj. Celkem se tedy počítá s více, jak deseti výstupy, přičemž jeden proběhne v kulturním centru HayArt a druhý v rámci projektu PerformanceBus (viz dále).
Korejská audio-vizuální umělkyně Jena Jang na lonňském ročníku ARé Festu s performancí Cure 2 © ARé Fest
V rámci festivalu proběhne pátá edice úspěšného (nominace na Cenu české divadelní DNA za výjimečný počin na poli nového divadla a živé kultury) českého umělecko-výzkumného projektu PerformanceBus. Bude to první premiéra projektu mimo Českou republiku. (Pozn.: Součástí výzkumné cesty Marine Karoyan v Praze byla také účast na zatím poslední edici projektu.) Arménská strana tuto prezentaci zajišťuje z praktického hlediska (pronájem autobusu, řidiče, zajištění doprovodného programu, aj.), česká strana dodává expertizu a hlavní umělecký program.
Kromě tohoto vyvrcholení českého fokusu v Jerevanu budou probíhat jednotlivé performance a prezentace v unikátní venue ARé Festu — ve sklepních prostorách filharmonie (Arno Babajanyan Concert Hall, vedle Republic Square).
Systematická spolupráce IDU s arménskou scénou živého umění se datuje do roku 2021. V tom roce se arménská platforma Tech Degh, zaměřující se na experimentální divadlo, stala partnerem projektu kontinuální spolupráce ve scénických uměních zemí střední a východní Evropy IDU “PACEV.4”. Jedním z důležitých výstupů této kontinuální spolupráce bylo v roce 2023 vypracování detailní rešerše uměleckých iniciativ, prostor, škol a divadelních a uměleckých souborů v Arménii a Ázerbájdžánu. Do přípravy rešerše bylo zapojeno i pražské neziskové mezinárodní centrum současného umění MeetFactory, které mj. v loňském roce hostilo v rámci svého rezidenčního programu uměleckou dvojici arménských performance umělců Grigora Muradyana a Syuzannu Hakobyan.
Německá umělkyně a spisovatelka Romy Rüegger během Artist Talku na loňském ročníku. © ARé Fest
Festival ARé představuje mimořádnou příležitost pro české umělce a umělkyně tvořící v médiu performance artu. V rámci České republiky je možností uplnatnění pro performery a performerky výrazně méně, než jako je tomu v jiných uměleckých oblastech (tanec, hudba, divadlo, aj.). Krom toho účast na ARé Festivalu zviditelní české zástupce a zástupkyně performance na akci a v rámci scény s níž probíhá několik let vzájemná spolupráce.
Přesný program v tuto chvíli není znám, ale redakce jej doplní, jakmile bude zveřejněn. Již nyní víme, že na festivalu vystoupí performeři Antonín Brinda a Petr Dlouhý. Antonín Brinda je koordinátorem mezinárodních projektů Divadelního ústavu — Institutu umění, a projekt je financován z Národního plánu obnovy.
Kateryna Mamchur(UA)
https://www.instagram.com/katarina.mamchur/
http://www.meetfactory.cz/en/program/rezidency/rezidency-program/kateryna-mamchur
Helush Yiraq (Helena Jiráková) (CZ)
https://helushyiraq.wixsite.com/artwork
https://www.instagram.com/helushyiraq/?hl=en
Nguyễn Mỹ Ngân (Mor Wen / Maary) (VN/CZ)
https://www.gloryaffairs.com/mor-wen
Vladimír Havlík (CZ)
https://www.artlist.cz/vladimir-havlik-1222/
Jan Malík (CZ)
https://www.duncancentre.cz/o‑nas/jan-malik/
Jerevan, Arménie
11. – 14.5. 2024
1 komentář