Performativní procházka a zároveň work in progress Lush Blast začíná u mlýna v Libni slovy “zapomeňte na vše, co víte o přírodě”. Nevím, jestli to jde, zapomenout na podstatu toho, z čeho biologicky vycházím, ale zkouším to a vydávám se velmi pomalou cestou spolu se skupinou performerek na výlet do divočiny.
Obcházíme malý okruh okolo Löwitova mlýna. Procházíme cyklostezkou plnou dětí, pejskařů i nerudných cyklistů, jimž kazíme tempo a hladký průjezd. Ale i ti patří do našeho ekosystému a přes počáteční nesoulad se skupinkou divných lidí, zabírajících jejich území, se nakonec stáváme rovnocennými “obyvateli” tohoto místa. Jeho osud, i když se to momentálně nezdá, je naší věcí ve stejné míře.
Lush Blast vzniká v rámci Live Performance Bazaar Residencies a na letošním ročníku festivalu se představila jako první část z několikafázového cyklu biologických inscenací inspirovaných pohořím Karpat. Jednou z účastnic rezidence, v rámci které Lust Blash vzniklo je Carollin Hall. Americká vědkyně a nezávislá umělkyně, která ve své praxi propojuje svět vědy a umění v jedno. Ovlivňují se navzájem? Prolínají se? Je možné pochopit myšlení jednoho či druhého? A jaký to má smysl pro společnost? Umění či vědu? Jedno druhé inspiruje, poskytuje témata, přístupy, pohledy. Jde jen o to chtít se na odlišné světy dívat z toho opačného úhlu pohledu. Na to se Carolin soustředila v případě rezidence, v níž se prolíná její tvůrčí a vědecká část osobnosti. Spolu s performerkami Dorotou Michalak, Alicí Minar a kol. pokládá obecenstvu otázku: “Může tanec napravit náš vztah s krajinou a důvěrně nás mezi sebou propojit?”
Nature is our boss
Zamýšlím-li se nad tématem ekologie, vždycky skončím u toho, že člověk samotný je unikátní v tom, jak lehkomyslně přivádí sám sebe do záhuby. Ať už vlastní rukou ve formě válek a vražd nebo o něco pomaleji ve formě postupné likvidace této planety. Jsme ale opravdu většinově takové zrůdy? Byly naši předkové o tolik lepší než my nebo byli prostě jen méně vyvinutí, vzdělaní a tím pádem i schopni tolik ovlivňovat něco tak mocného jako je příroda. Je to asi naivní úvaha, ale není to třeba tak, že jsme my i naše činnost na tomto světě téhle gigantické a mocné planetě tak trochu ukradení? Něco tak titěrného jako lidé?
To, co v průběhu procházky vidím je hrstka nadšenců, hledající významy, odpovědi a možná i otázky, které ekologická performance má potenciál pokládat. Velká většina kolemjdoucích ale jen zvědavě přihlíží tomu, jak se člověk mění v přírodu, jak s ní splývá, stává se zvěří a zaměřuje se jen na své bazální potřeby. Při sledování toho, co se přede mnou odehrává neustále balancuji. Na hraně bizarního nonsensu a palčivých otázek, které mi přesto evokuje. Sedím v trávě uprostřed Prahy a fascinuje mě vůně narcisů, kvetoucích a vonících na místě, kde dochází k proměně performerky ve zvěř. Pozoruji, jak komunikují s přírodou a možná si říkají, jak těžké to dnes je. Zastavit se, odhodit všechny displeje a jen být. Mezi stromy, v lese, mimo dosah signálů.
Performerky volně využívají krajinu, mizí a objevují se mezi stromy a připomínají mi mou až dětskou zvědavost. Když se v listí nebo křoví začne pohybovat zvíře a následné zklamání z toho, když je to “obyčejný” vrabec namísto hlodavce, které nevidím tak často. Evokují mi něco tajemného, něco vzácného, něco jako příběh, objevování minulých druhů v Cestě do pravěku. Po celou dobu mě i celou skupinu vedou, pozoruji je se zájmem, i když nemám ponětí, zdali mě dovedou k něčemu, co jsem ještě neviděla.
Přivádějí mě na vrchol, k pomyslnému ohni, odkud je vidět na celé údolí, přestávají se schovávat a jsou krásně viditelné. Odtud, od společného zdroje, kde příroda je něčím, co je naším společným zájmem, můžeme začít naši debatu nad otázkami, jakými jsou přírodní katastrofy, mezidruhová spolupráce, lidské zásahy a probíhající politické boje o ekologické hospodaření s půdou a mnoho dalších.
Lush Blast – festival Bazaar Sdílení odvážné praxe 2024
Choreografie, tanec: Dorota Michalak (PL/DE), Alica Minar (CZ/DE)
Tanec: Breeanne Saxton (US/DE)
Hudba: & the romantic horse (autorkami jsou Ola Zielińska (PL/DE) & Agnieszka Kucharska (PL/DE)
Scénografie: Natálie Rajnišová (CZ)
Světelný design: Raquel Rosildete (BR/DE)
Dramaturgie: Maikon Kempinski (BR/DE)