Tři aktéři jiného kulturního původu. Každý má jiné pohybové znalosti, styl a techniku. Dohromady je spojila režisérka Monika Gintersdorfer, která se narodila v Peru a nyní působí v Berlíně. Ve svých představeních spojuje interprety z různých kontinentů, jejichž daná kulturní zázemí podrobuje výzkumu, aby je mohla představit v nových souvislostech. Společně s choreografem Franckem Edmondem Yao, který je původem z Pobřeží slonoviny, založili nadnárodní kolektiv La Fleur. Součástí skupiny jsou také tanečníci Alex Mugler, Carlos Gabriel Martínez Veláquez a Alaingo, kteří tvoří výsledné Trio: Pro krásu samu.
Účinkující nám na úvod představují svůj způsob dorozumívání se při tréninku. Každý totiž hovoří svou vlastní „řečí“, svými vlastními pohyby. Nesnaží se nutně sami sobě porozumět hned, ale postupně nacházejí společnou cestu ke komunikaci. Zahajovací ukázkou je lekce taneční mluvy, kde interpreti svým osobitým způsobem ztělesňují činnosti typu jíst nebo umývat se či vyjadřují emoční stav lásky. Průběh celého představení vnímám jako kdybychom byli součástí jejich otevřené zkoušky. K dispozici mají přístup k vodě a ručníkům a místy využijí chvíli klidu k odpočinku, zatímco je dáván prostor jinému z nich. Z počáteční rozcvičky se poté přechází k ukázkám kulturního a tanečního projevu daných interpretů. Součástí představení je také živý hudební doprovod německého skladatele Timora Litzenbergera.
Aktéři si všímají odlišností vůči sobě navzájem, díky čemuž mohou pracovat se svou rozmanitostí. Alex Mugler vede workshopy voguingu na newyorské scéně. Jeho taneční projev je ztvárněn ať už na vysokých podpatcích, tak i v baletních špičkách. Carlos Gabriel Martínez Veláquez se narodil v Mexiku odkud čerpá svůj vlastní pohybový materiál. V rámci představení nás seznamuje s prvky městského tance reggaeton, který propojuje americkou, latinskoamerickou, evropskou a africkou kulturu. Rovněž se také prezentuje v pozici sonidera jako veřejného baviče na tanečních akcí plné latinského popu. Namísto tanečníka Pohe Cedrica Kevina Baha, kterému se přezdívá Ordinateur vystoupil Bi Zia Alain Irie neboli Alaingo. Ten se věnuje kombinací pohybů Coupé Décalé, což je taneční styl Pobřeží slonoviny, který propojuje s hip-hopem v doprovodu afrobeatu. Nyní pravidelně vede workshopy ve Francii, kde působí na pařížské urban dance scéně.
V průběhu tanečních projevů účinkující zmiňují i své inspirační zdroje, ze kterých čerpají. Carlos Martínez se vrací ke svým mexickým kořenům a vysvětluje, že jeho pohybový materiál je inspirován symboly hada a jaguára, kteří jsou součástí mateřské kultury Mezoameriky. Alex Mugler hovoří o sebevědomí, které mu dodává např. americká rapperka Lil´Kim. Jeho místem pro sebevyjádření je prostřednictvím Vogue dance, díky němuž má možnost zastupovat a posílit LGBTQ+ komunitu. Závěr představení zakončí svou lekcí voguingu, kterou podstoupí zbylí dva aktéři. Figury tohoto tanečního stylu se skládají z ovládaní paží, dynamické práce nohou, různého zkroucení těla a se zaujetím určitých póz s mimickou expresí ve tváři. Alex Mugler osloví a tím aktivizuje diváky, aby rozhodli svým potleskem, zda tanečníci zvládli projít jeho lekcí. V obou případech získali pozitivní divácký ohlas.
Tanečníci reprezentují svou komunitu, z nichž pochází, ať už jsou kdekoliv. Nabízí kulturní dialog, v němž oslavují možnost transkontinentálního setkávání a výměnu svých zkušeností. Trio pracuje s tzv. empowerment – sebeposílení skrze fyzický pohyb. Jejich energická přítomnost se odrážela ve veselé náladě u diváků, u kterých jsem zaznamenávala široké úsměvy na tváři a rytmické pohupování těla. Účinkující vyzvali publikum ke společnému tanci, což získalo obrovský zájem. Konec je tak kolektivní oslavou přítomného okamžiku vzájemného a mezinárodního setkávání, díky čemuž vděčíme festivalu Divadelní svět Brno.
Psáno z představení dne 23.5. v rámci Divadelní svět Brno.
Trio: Pro krásu samu. Režie: Monika Gintersdorfer. Choreografie: Franck Edmond Yao. Hudba: Timor Litzenberger. Účinkující: Alex Mugler, Carlos Gabriel Martínez Veláquez, Alaingo. Premiéra: 12.5. 2022.