Před mnoha lety Jiří, tehdy ještě coby student Konzervatoře Duncan Centre, sebral odvahu a poslal dopis do Berlína. Málem mu zavřeli poštu před nosem, ale nakonec jeho přihláška na konkurs do souboru Sashi Waltz dorazila. Jiří Bartovanec v něm uspěl a řadu let pak působil jako kmenový člen této významné světově proslulé taneční company. Během toho stihnul ale také vytvořit dvě sóla, spolupracovat na dvou celovečerních dokumentárních filmech a několika dance for camera. Hodně se zajímá o oděvní návrhářství a tvorbu kostýmů. Jeho první skupinová choreografie bude mít brzy premiéru v Ponci a jmenuje se Globe.
Když jste se rozhodl vytvořit nové taneční dílo — měl jste jasné téma, nebo jen slepou touhu tvořit?
Měl jsem jasno od začátku. Identita už byla námětem mých předchozích sólových choreografií, které jsem tvořil z osobní, subjektivní perspektivy. Nyní jsem však téma pojal mnohem šířeji, v rozsahu, který přesahuje jedince a dotýká se celé společnosti.
Podle názvu a anotace půjde o kontradikci mezi globalizací a jedinečností. Jaký na to máte vlastně názor?
Současný svět je velmi propojen. Vnímám to velmi pozitivně. Cítím, jak kontakt s jinými kulturami obohacuje a prohlubuje empatii a otevřenost. Bránit se globalizaci a zároveň využívat její přednosti, a přitom mít strach ze ztráty vlastni jedinečnosti, je tak trochu alibismus. Věřím, že ve světě dochází k důležitým změnám právě proto, že je vše propojeno, což vede k vytvoření unifikované společnosti. To pak dává sílu několika jedincům, ale ubírá síly zbytku společnosti, která přichází o odvahu – prostě nereaguje, nevěří si, jen drží krok a strach vítězí.
Foto: Michal Horáček (taneční foto) a Sebastian Bolesch (portrét).
Co jste jako choreograf zadával tanečníků, jaké motivace a témata, jak jste postupoval při hledání tvaru inscenace?
Při hledání tanečního materiálu a jednotlivých témat jsem vycházel ze svých zkušenosti, abych je co nejlépe dokázal přiblížit tanečníkům verbálně. Pak už jsem jim nechal svobodu, aby ztělesnili jejich životní situace, zkušenosti a postoje. Témata byla různá, vycházela z reálných i literárních situací. Z těch tanečních kvalit to byla důvěra, balanc, evoluce, síla, vyčerpanost, vytrvalost, oddanost a hlavně jedinečnost tanečního projevu.
Máte mezinárodní obsazení — proč jste se rozhodl pracovat v Praze se zahraničními tanečníky?
Projekt vznikal ve třech státech. V Německu, v Jižní Koreji a nyní se připravuje závěrečná fáze v Česku. Od začátku mi bylo jasné, že obsazení bude zajímavější, pokud se setkají lidé z různých částí světa. Právě autorský způsob práce, kterým tvořím, mi nabízí možnost bohatšího výběru.
Jste stále členem skupiny Sasha Waltz & Guests? Podaří se vám skloubit vlastní tvorbu s úkoly, které máte ve velkém evropském souboru?
Od ledna tohoto roku jsem se po sedmi letech, coby stálý člen souboru, stal opět hostem. Nejsem tak vázaný a hraji pouze repertoár. Zatím se to daří skloubit, harmonogram hraní je už dnes naplánovaný do poloviny roku 2016, takže spíše budu muset nové plány přizpůsobit souboru, ale je to vzrušující. Navíc, mám rád výzvy a věřím na osud.