V tanečním divadle Ponec byla uvedena premiéra nového taneční inscenace Michala Záhory pod názvem Generace X. Tou je míněna generace těch, kteří byli dětmi v době sametové revoluce.
Michal Záhora je tvůrce, jemuž politický vývoj po sametové revoluci dovolil získat světový rozhled. Absolvent konzervatoře Duncan Centre tak mohl vyjet na studijní pobyt do Stockholmu, poté získal angažmá v Norsku, Itálii a tříletý úvazek v Skotském tanečním divadle. Choreografické tvorbě se začal věnovat pod značkou souboru Nanohach (2005 – 2016), Vytvořil opusy jako Synchronicity, Resonance, Orbis pictus, Diptych, Devoid, Pulsar, Koncert pro NI, Slavnost (taneční pouť krajinou), Výročí a Chrámový tanec. V jeho dílech lze zachytit lehký dotek jungiánství.
Je dnes představitelem zralé taneční generace, (nar. 1979) právě tak jako jeho interpretka, sólistka, tanečnice Helena Arenbergerová (nar. 1980). Sluší se zmínit i nemalý podíl konzultantky Terezy Krčálové (nar. 1979), stálé spolupracovnice choreografa. Ale v pozadí stojí i celá pestrá paleta různých oslovených, konzultovaných osob, neboť Michal Záhora založil svůj projekt na širokém výzkumu zkušeností a zážitků lidí oné přelomové doby. Tato generace je generací nenapravitelných „výzkumníků“.
V programu k inscenaci stojí: „40 let od narození, 30 let od převratu. Reflexe vlastního života na pozadí velké společenské změny. Generace X vychází z životní zkušenosti a světonázoru dvaceti významných osobností narozených v letech 1979 – 1980, které se v české společnosti úspěšně profilují v nejrůznějších oborech jako umění, věda a politika.“
Veškerou tíhu poselství však nese jako jediná tanečnice Helena Arenbergerová. Jde o velmi zkušenou, místně i mezinárodně ostřílenou tanečnici. Mimochodem i absolventku Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. (Proč to zde uvádím? – Chci upozornit na důležitý jev, totiž že se česká taneční scéna intelektualizuje). Je to tanečnice charismatická a dokonale krásná. V rozkřídlené poloze anděla stála kdysi na obálce prvního dvojjazyčného česko-anglického čísla časopisu Taneční zóna. To byl rok 2002. Už tehdy taneční komunita její zvláštní charisma vnímala; a Helena Arenbergerová si ho dokázala udržela dodnes. V choreografii Michala Záhory jí patří celý prázdný prostor jeviště divadla Ponec.
Co vypovídá její tanec o své generaci? Generaci čtyřicátníků? Že si nelibuje v okázalosti: taneční projev Heleny Arenbergerové je ukázněný a cudný, jakkoli výrazný. Výrazný přesností pohybu, ale bez agresivního perfekcionismu.
Obdivuhodný přesností odstínů emocionálních nálad, které tanečnice nese. Marně bychom tu ovšem hledali příběh. Ten životní, skrytý za tancem, čteme jen z vážnosti, se kterou se tanečnice pohybuje po scéně. Pohyb se přelévá sem a tam jako se přelévají pocity a myšlenky, které nicméně zůstávají nezveřejněny. Nosí s sebou dvacet let zkušeností. Ale nesvěřuje se více než je zdrávo. Ale nevydírá.
Tanec Heleny Arenbergerové je elegantní; řekli bychom, že tato generace nestojí o nějaké bakchanálie, závratě a trans. Hodlá si udržet odstup. Možná je trochu introvertní a ne snadno důvěřivá. Možná už nestojí o zápasy. Možná je to škoda. Možná už nevěří ve velké příběhy. To je také škoda. Velcí hrdinové došli. Jako došly na taneční scéně zalidněné, dynamické, strhující skupiny.
Nechceme však rušit tanečnici z jejího usebrání; je tak důstojná. Nepotřebuje prodávat své pohybové dovednosti; už je za ta léta dostatečně osvědčila.
Michal Záhora vytvořil intimní tanec, jak je v jeho naturelu; somatizoval velké dějinné události v těle jedné cudně melancholické tanečnice. Vydal tak svědectví o noční tváři své generace. Ta denní se odehrává opět na velkém divadle pouličních manifestací.
Generace X
Koncepce, choreografie a režie: Michal Záhora
Tvorba a tanec: Helena Arenbergerová
Námět, výzkumná fáze, tvůrčí spolupráce: Tereza Krčálová
Hudba: Tomáš Procházka
Kostýmní spolupráce: Terezie Dvořáková
Odborná konzultace: Martin Buchtík (STEM – Ústav empirických výzkumů pro demokracii)
Kurátor projektu a produkce: Honza Malík & Pulsar z.s.
Účastníci přípravné fáze: Vojtěch Bednář, Ondřej Beránek, Kamil Bouška, Vojtěch Dlask, Daniel Erhardt, Lucie Ferliková, Lucie Kunzová Filimonova, Jan Farský, Jiří Havelka, Jiří Honzírek, Tomáš Hrůza, Martin Jemelka, Adéla Laštovková-Stodolová , Judita Matyášová , Tomáš Měcháček, Romana Maliti Štorková, Hana Polanská-Turečková, Pavel Turek, Kateřina Tučková, Petr Vaněk, Ondřej Závodský.