Divadlo Ponec bude 9. května svědkem premiéry představení Den a Noc a Noc a Den, dvou tanečních sól, které vytvořily kmenové tanečnice a choreografky souboru NANOHACH Lea Švejdová a Marta Trpišovská. Inspirací jim byly osudy výtvarnice Marie Čermínové, zvané Toyen a spisovatelky Virginie Woolfové — tedy dvou obdivuhodných žen, které se dokázaly nekompromisně prosadit v dobách, kdy svět umělecké kreativity byl stále výhradní doménou mužů. V inscenaci, vytvořené ryze ženským kolektivem, najdeme jako hlavní inspirační zdroj dobové estetické preference, jejich vliv je zřejmý ve výtvarném řešení i v soudobé taneční řeči obou protagonistek. V rámci večera zazní navíc fiktivní dialog Toyen a Virginie Woolfové, který pro inscenaci napsala renomovaná spisovatelka Radka Denemarková.
Soubor NANOHACH představuje špičku české taneční scény. Založila jej v roce 2004 pětice jedněch z prvních absolventů Konzervatoře Duncan Centre Honza Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská. Tvůrčí elán, pospolitost a zaujetí, které své práci věnovali i umělecké kvality a organizační schopnosti při podpoře taneční profese, jim přinesla četná uznání a ocenění doma i v zahraničí. Premiérou Den a noc a noc a den soubor uzavírá svou dvanáctiletou historii a rozhodl se svou činnost poté ukončit.
Premiéru představení Den a Noc a Noc a Den uvede pražské divadlo Ponec 9. května 2016 od 20 hodin, vstupenky lze objednat zde.
Den a Noc a Noc a Den přináší unikátní a citlivé propojení světa tance, výtvarného umění i literatury. Představí dvě taneční sóla, spojená jednotícím duchem obdivu k odvaze a tvůrčí originalitě dvou velkých žen kulturní historie. Lea Švejdová se inspirovala dílem Toyen a Marta Trpišovská choreograficky zpracovává život Virginie Woolfové. „Jsou to svérázné a obdivuhodné ženy, jejichž tvorba spadá do období, které ženskou samostatnost a kreativitu pramálo podporovalo,” říká o inspirátorkách představení Lea Švejdová. „Mužům patřil svět, ženy byly dekorací svých mužů a pečovatelky o rodinný krb. Virginii a Toyen se přes tento handicap jejich ženského těla podařilo ve světě mužů uspět a obě se staly významnými umělkyněmi, které výrazně ovlivnily obor, ve kterém tvořily,” dodává Marta Trpišovská.
V představení zaujme vedle tradičně originální choreografie a tanečních výkonů také výtvarné ladění, nápaditě využívající prvky typické pro dobu, ve které se tyto dvě fascinující ženy potkávají. V plně ženském autorském týmu najdeme scénografku Noru Sopkovou, kostýmní výtvarnici Marianu Novotnou či světelnou designérku Katarínu Ďuricovou. Za hudební složkou stojí Jana Vörosová a Veronika Švábová. Na přípravě se výrazně podílela lektorka Národní galerie Monika Sybolová a v neposlední řadě také autorka fiktivního dialogu Toyen a Virginie Woolfové, renomovaná spisovatelka, překladatelka a literární teoretička Radka Denemarková.
S premiérou tanečního večera Den a noc a noc a den se dvanáctiletá historie tanečního skupiny NANOHACH uzavře. Tanečník, producent, manažer a spiritus agens této company Honza Malík vysvětluje: „Ukončení práce souboru vnímáme jako přirozený proces. Členové se ve skupině vyvíjeli a vyvíjí celou dobu umělecky i samostatně. Rozhodli jsme se dál jít každý svojí cestou, zůstáváme však lidsky i umělecky spřízněni.” Soubor, podobně jako jeho šéfproducent, považuje odvahu ke změně na vrcholu kariéry za potřebnou a přínosnou. „Vnímám jako vzrušující vše nové, co se rýsuje na obzoru. Moc se na to těším,” uzavírá Malík s optimizmem. Taneční skupina NANOHACH se tedy transformuje do nových tvůrčích záměrů, končí pouze její umělecký soubor. S jejím duchem a kreativitou se bude publikum potkávat i nadále.
Soubor NANOHACH se úspěšně vymezil vůči zaběhlým postupům tanečního mainstreamu důrazem na originalitu a autenticitu sdělení. Na svém kontě má 24 inscenací. Mezi klíčové počiny můžeme počítat například inscenace Synchronicity, Portrét, Resonance, Miluj mě, Zločin a trest nebo Diptych. Projekty skupiny NANOHACH získaly mnohé nominace i ocenění doma i v zahraničí. Mezi oceněními, které souboru jeho dlouholetá soustředěná práce přinesla, jmenujme například “The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cenu za nejlepší light design 2010, Cenu SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006. Tanečník, producent a manažer souboru Honza Malík byl za svoje aktivity v současném tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014.
Koproducent: Tanec Praha z.s./ PONEC-divadlo pro tanec, Praha
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Konzervatoř Duncan centre, Studio ALTA, Truhlárna, MK ČR, Hl.m. Praha, Konzervatoř Duncan centre, Preciosa,
Tvůrčí tým:
Námět, choreografie, tanec: Lea Švejdová a Marta Trpišovská
Scénografie: Nora Sopková
Hudba: Jana Vörosová
Zvuková spolupráce: Veronika Švábová
Světelný design: Katarína Ďuricová
Kostýmy: Mariana Novotná
Videopráce: Mikuláš Arsenjev, Michael Vodenka
Umělecká spolupráce a konzultace: Radka Denemarková a Monika Sybolová
Produkce: Honza Malík & NANOHACH z.s.
Vstupenky a info: www.divadloponec.cz, www.nanohach.cz