Mezinárodní přehlídka v oblasti divadla a scénografie s tradicí od roku 1967 se opět po čtyřech letech vrací do Prahy. 13. ročník Pražského Quadriennale se ponese v duchu živé výstavy, která během 11 dní nabídne prezentaci děl a umělců z rekordního počtu 78 zemí světa. Celý program se v letošním roce poprvé odehraje v historickém centru Prahy, jak uvnitř významných staveb a památek města, tak ve veřejném prostoru. Hlavní programovou částí Pražského Quadriennale 2015 je Sekce zemí a regionů, která otevře labyrint scénografických výstav 68 zemí světa, proběhne od 18. do 28. června.
Téma Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika
Tématem pro 13. ročník scénografické přehlídky je SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika. Jednotlivé expozice se budou zabývat nejen uzavřeným prostorem divadelních budov – divadlo se dnes odehrává již běžně v galeriích, továrnách, na ulici, náměstí, v parku, na koupališti aj. Hlavním tématem je sdílený prostor, inspirují umělce a podněcují rozmanitost výstav, které se v Praze představí.
Lokace: PQ 2015 ovládne centrum Prahy, historické budovy i veřejný prostor
Nadcházející ročník PQ se oproti předchozím přesouvá poprvé do historického centra Prahy, kde ovládne pomyslný trojúhelník mezi Staroměstským náměstím, Národním divadlem a Karlovým mostem. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie, tunel a další. Velkou novinkou budou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během které budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu.
Ochutnávka z programu: Hvězdy světového formátu!
Kromě expozic více než 68 zemí jsou velkým lákadlem i přednášky a diskuze z odborné části programu. Jednou z hlavních událostí PQ bude přednáška kanadského divadelního mága Roberta Lepage. Tento všestranný umělec, režisér, scénograf a herec se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi. Pod hlavičkou Ex Machina režíruje v předních operních domech včetně Metropolitní opery v New Yorku. Mnohými je považován za nejtalentovanějšího divadelního umělce současnosti. Další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru GobSquad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle. České odborné publikum bude mít příležitost setkat se také s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Její neslavnější divadelní inscenací je broadwayský muzikál Lví král, za který získala ocenění nejen za režii, ale také kostýmní návrhy. Během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadla v Plzni. Scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko), který spolupracoval například s průkopníky „dokumentárního divadla“ Rimini Protokoll, divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.
Zlatá Triga ocení nejlepší expozici
Na 13. ročníku Pražského Quadriennale se bude udělovat prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007, Dmitri Krymova či Antôniho Araújo, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem, profesora oboru performativní umění na ECA-USP a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ.
Veškeré informace najdete na www.pq.cz.