Zapojte se do přípravy programu v divadle Ponec na příští rok! Můžete také nahlédnout zblízka do tvůrčího procesu českých i zahraničních umělců.
Tanec Praha / Ponec – divadlo pro tanec se podílí na experimentu devíti evropských kulturních organizací a tří výzkumných institucí, které spojuje projekt BeSpectACTive! podpořený programem Kreativní Evropa na léta 2014 – 2018.
Projekt otevírá a zkoumá nové cesty práce s publikem, a to několika různými způsoby, například otevřenými zkouškami či diskusemi nad dramaturgií divadel. Zároveň přináší významné příležitosti českým profesionálním tanečním umělcům zapojit se do mezinárodních koprodukcí a získat solidní podmínky pro tvůrčí rezidence v zahraničí.
Novým způsobem práce divadel s veřejností je tzv. participativní plánování – „participatory planning“. Zveme diváky, kteří se aktivně zajímají o tvorbu programu v našem divadle, aby se pravidelně setkávali s uměleckým vedením divadla, diskutovali nad konkrétními díly a podělili se o své pocity a názory. Mají tak šanci podílet se na výběru z bohaté nabídky děl. První sérii workshopů s diváky věnujeme programu Evropských tanečních laboratoří, které jsou součástí festivalu TANEC PRAHA. Díla zařazená do Evropských tanečních laboratoří se vybírají z prioritních TOP20 mladých choreografických talentů evropské taneční platformy Aerowaves (http://www.aerowaves.org/).
Workshopy jsou otevřeny zdarma každému, studentům stejně jako seniorům, naprostým laikům ale i profesionálům, všem, kdo se chtějí dovědět více o zákulisí divadla a procesech v pozadí.
Harmonogram „audience workshops BeSpectACTive!“ pro 1. etapu od února do května 2015:
1) středa 4. 2.
2) středa 18. 2.
3) středa 4. 3.
4) středa 18. 3.
5) středa 1. 4.
6) Spring Forward Barcelona 17. ‑19. 4. – přímé přenosy vybraných děl – bude upřesněno podle programu festivalu ve Španělsku
7) středa 29. 4.
8) středa 13. 5.
9) středa 27. 5.
Workshopy budou probíhat od 16:30 hodin v prostorách divadla Ponec v délce max. 1,5 hodiny.
Registrace k účasti v projektu BeSpectACTive je možná e‑mailem na adrese jaroslava.tomanova@tanecpraha.eu
Diskuse povede zakladatelka festivalu TANEC PRAHA a divadla Ponec
Yvona Kreuzmannová
Studovala ekonomiku cestovního ruchu na VŠE, odkud přešla na taneční katedru Akademie múzických umění studovat teorii, historii a dramaturgii. V roce 1990 vyjela na roční stipendijní pobyt do Paříže. Zde se měla možnost seznámit se současnými trendy v oblasti tanečního umění, což ji inspirovalo k pořádání mezinárodního festivalu TANEC PRAHA v České republice. Roku 1991 založila stejnojmenné občanské sdružení, v jehož čele stojí s přestávkou mezi lety 2006 – 2008 až dodnes. Aktivity Tance Praha postupně rozšířila o Českou taneční platformu, divadlo PONEC a projekt Tanec školám. Mezi podzimem 2006 a 2008 pracovala jako externí poradkyně, nejprve pro náměstka ministra, později pro ministra kultury ČR. Je aktivní v mezinárodních sítích a porotách, tři roky působila v Radě IETM (Informal European Theatre Meeting) a spoluzakládala Trans Danse Europe a Aerowaves, kde působí od roku 2009 ve funkci Associate Director. Vytrvale lobbuje za nezávislé umění a neziskový sektor, spoluzakládala Iniciativu pro kulturu a sdružení Vize tance. Svou práci odvedla v Radě vlády pro NNO, Poradním sboru pro kulturu primátora hl. m. Prahy a Radě pro umění ministra kultury. Nejvyšším oceněním její dosavadní práce je Řád rytíře Za zásluhy, který jí udělil francouzský prezident za zásluhy o rozvoj evropské kulturní spolupráce.
Návazné etapy práce s publikem:
Sezona 2014/15 vyvrcholí tradičně festivalem TANEC PRAHA, během kterého se mohou všichni návštěvníci těšit na moderované debaty s publikem po představeních.
Potěšující je, že čeští umělci uspěli hned v první etapě projektu. Skupina NANOHACH dokázala zpracovat atraktivní projekt pod vedením Michala Záhory, který byl devíti evropskými partnery vybrán pro tvůrčí video-rezidence v Itálii a Rumunsku (Milano, Sibiu). Diváci ve všech zapojených zemích budou mít možnost sledovat práci Michala Záhory prakticky den po dni. O detailech této a dalších etap budeme informovat.