Světově proslulý taneční soubor Ultima Vez uvede v dnech 4., 5., 6. dubna, v Divadle Archa předpremiéru svého nového představení Talk to the Demon.
Vlámský choreograf Wim Vandekeybus v tomto projektu zkoumá, jak sociální sítě a média působí na emoce a myšlení dětí, jak děti tato média používají a jak jsou jimi naopak využívány až zneužívány. V představení budou účinkovat dvě desetileté děti, šest tanečníků a herec Jerry Killick (člen slavného britského divadelního souboru Forced Entertainment). Světová předpremiéra představení Talk to the Demon se uskuteční v rámci oslav 20. sezóny Divadla Archa 4. dubna. Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995. Tentokrát je Divadlo Archa spolu s Vlámským královským divadlem koproducentem nového představení. Během týdenní residence v Praze bude představení dokončeno a pražští diváci budou mít možnost vidět představení dříve než zbytek světa.
Wim Vandekeybus založil soubor Ultima Vez v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem s odvážnými přesahy do jiných uměleckých žánrů. Pro Vandekeybuse nejde o první práci s dětmi. “V projektu Talk to the Demon jsem chtěl pracovat vždy s jedním dítětem a zkoumat, jak jeho přítomnost působí v představení mezi dospělými. Dítě si okamžitě vytvoří od zbytku účinkujících ironický odstup, dokáže být flexibilní, umí mezi ně ale také zapadnout a stát se jedním z nich. Je velmi přirozené a méně se kontroluje, a právě v tom je jeho krása a zvláštní citlivost. Představení není politické, je spíše osobní. Obecná moudra, omyly a klišé můžeme zpochybnit, stačí jen obrátit role,” říká Vandekeybus.
V představení zkoumá sílu nevinnosti a vliv sociálních sítí a médií na emoce a myšlení dětí. Na rozdíl od řady svých předchozích choreografií, ve kterých pracoval s různými zvuky a hudebním doprovodem zkoumá, podle svých slov, ticho a jeho možnosti v kontextu divadla. Démoni v názvu pak odkazují na temné stránky každého z nás; v dospělých, v dětech, v publiku. „Jsou neviditelní, ale přesto ovlivňují stav našeho bytí“, uzavírá Vandekeybus.
Archa i v letošním roce pokračuje v projektu ojedinělé výměny diváků na ose Praha – Drážďany a na představení Talk to the Demon přivítá diváky z drážďanského divadla Hellerau. Projekt mobility diváků funguje od roku 2012 pod hlavičkou evropského projektu Theatron.
Divadlo Archa uvede 24. a 25. března také projekci nového Vandekeybusova hraného filmu Monkey Sandwich. Film vznikl jako součást stejnojmenného představení, jeho nová verze určená pro kina měla premiéru na filmovém festivalu v Benátkách.
Vlámský soubor Ultima Vez, jehož zakladatelem je Wim Vandekeybus, se českým divákům poprvé představil v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby mají čeští diváci na domovské základně v Arše možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně. Ultima Vez v Praze uvedla následující díla: What the Body Does Not Remember (1997, remake 2013), In Spite of Wishing and Wanting (2000), Scratching the Inner Fields (2002), Blush (2003), Spiegel (2006), nieuwZwart (2009) a Monkey Sandwich (2010), Radical Wrong (2011), Booty Looting (2012).