Posledních deset dní v červenci, tedy od 20. do 30. 7., bude Praha hostit českou část nové divadelní přehlídky Divadelní Odysea, která je součástí mezinárodního čtyřletého projektu Meeting the Odyssey. Účastní se ho 15 partnerů z 11 zemí. Jedná se o putovní přehlídku, jejíž první část proběhla loni ve Finsku, Dánsku a Rusku, druhá začala minulou sobotu v polské Opoli a pokračovat bude do Itálie a na Maltu.
Na každé zastávce vzniknou choreografie, které se v roce 2017 spojí a performeři společně objedou řecké ostrovy. Festival Meeting the Odyssey si pronajal loď, pocházející z roku 1920 z Estonska, která byla přímo pro tuto příležitost zrekonstruována a která se spolu s festivalem přesouvá a je dějištěm představení a workshopů. Česká republika sice o tuto loď jako středozemní stát přijde, organizátoři pražské části festivalu ale využili příležitosti pronajmout si Loď Tajemství bratří Formanů a přiblížit se tak tématu mořského Odyseova putování.
Divadelní Odysee předchází festival pouličního divadla Za dveřmi, který Odysee „přenechal“ jeden den na Václavském náměstí. Ještě před samotným zahájením festivalu, tedy 19. července, se zde představí uskupení ME-SA a jejich Much more than nothing a 420PEOPLE s 21 let starou inscenací Package, kterou má tento soubor na repertoáru od roku 2010, kdy jí uvedl na piazzetě Národního divadla. V samém centru Prahy tak místní i zahraniční potencionální diváky upozorní na nadcházející divadelní událost, která jinak nemá nijak velkou propagaci. Samotný festival se bude odehrávat na již zmíněné Lodi Tajemství a v divadle Hybernia, v Zítkových sadech u Palackého náměstí se budou konat představení a dílny pro děti.
Organizačně stojí za pražskou Divadelní Odyseou produkční platforma ProFitArt, která se stará o produkce naší přední choreografky Lenky Vagnerové. I proto tvoří právě její díla větší část festivalového programu. V divadle Hybernia Vagnerová třikrát uvede choreografii Jezdci (Taneční inscenaci roku 2013), na Lodi Tajemství pak dvakrát La Lobu, po jejímž uvedení bude vždy následovat koncert zpěvačky Jany Vébrové, která na představení participuje, a jednu starší inscenaci Mah Hunt. V rámci festivalu bude mít v Hybernii premiéru inscenace Sorcerer, kterou vytvořila Vagnerová v koprodukci s německou Landerer & Company. Účinkují v ní tanečníci z Čech, Slovenska, Velké Británie a Německa. Autorem hudby je tradiční Vagnerové spolupracovník Ivan Acher, který bude mít na jednom z festivalových koncertů křest alba s jevištní hudbou z inscenací Jezdci a La Loba.
Šárka Pavelková z ProFitArtu byla dříve pět let produkční souboru Farma v jeskyni, jehož inscenace SCLAVI/Emigrantova píseň bude taktéž součástí programu. Stejně jako Jezdce ji organizátoři umístili do divadla Hybernia. Vycházejí z toho, že Farma zvládla v zahraničí zaplnit sál pro 500 diváků. Vůbec volba Hybernie jako jednoho z festivalových dějišť je velmi odvážným a ambiciózním pokusem, ve kterém hodlají organizátoři pokračovat i po skončení festivalu. Mají za to, že taneční a pohybové divadlo je díky absenci jazykové bariéry ideálním artiklem pro turisty, kterým chtějí tento žánr zpřístupnit. Především kvůli lokalitě, ale i kapacitě a vyhovujícímu technickému zázemí padla volba právě na Hybernii. Organizátoři, sdružení pod platformou NetProArt, věří, že vedle různých muzikálů a best of Labutí jezero budou alternativnější produkce pro turisty dostatečně lákavé, aby přinesli kapitál a učinili tak tento žánr samofinancovatelný. Uvidíme, nakolik je tato vize v našem prostředí reálná, každopádně jsou ale podobné pokusy potřeba a je skvělé, že má někdo odvahu se do nich pustit.
Zpět k festivalu. Kromě zmíněné Lenky Vagnerové a Farmy v jeskyni budou tři večery patřit tanečnici Patricii Porákové, která v projektu Quilombo láká diváky do světa vášnivého argentinského tanga. Po představení bude vždy následovat tančírna a diváci si tak budou moci sami vyzkoušet to, co před tím viděli na jevišti.
Návštěvou ze zahraničí bude polský soubor Opolski Teatr Lalki i Aktora, kteří na Lodi Tajemství uvedou premiéru Čekání na déšť s mezinárodním obsazením herců, tanečníků, muzikantů a loutek. Tato inscenace, inspirovaná mytickým příběhem Odysseovy manželky Penelopé, je jedním ze čtyř projektů, které vzniknou během čtyřletého putování Meeting the Odyssey. Druhým mezinárodním projektem je spolupráce izraelského Clipa Theater a v Praze usazeného Teatr Novogo Fronta, kteří společně vytvořili inscenaci nazvanou With Unarmed Forces.
Speciálním projektem, který se bude konat na všech zastávkách Meeting the Odyssey, jsou tzv. Instants neboli Představení v přítomném okamžiku, v našem případě uváděná pod názvem Instant Prague. Tématem pražské části bude Sestup Odyssea do Hádu. Jedná se o spontánní akce italského souboru Cada Die Teatro s domácími umělci, kteří propojí Homérské příběhy s místními zvyky, náladami a atmosférou, načerpanou v ulicích nebo třeba v barech.
Součástí festivalu bude také program pro děti, který se bude odehrávat v cirkusové aréně v Zítkových sadech. Zde se představí například Sacra Circus Števa Capka, divadlo Minor, Squadra Sua nebo La Mauvaise Graine. Většině představení budou předcházet tvůrčí dílny.
Nejen pražská Divadelní Odysea, ale celý mezinárodní Meeting the Odyssey je velmi ambiciózním projektem, který má za cíl propojit umělce okrajových žánrů a v našem případě zviditelnit a propagovat naše umělce a zpřístupnit je jak domácím, tak zahraničním divákům. Je proto trochu s podivem, že se o něm zatím málo vědělo a málo mluvilo. Mohl by být skvělým odrazovým můstkem pro plánované aktivity sdružení NetProArt. Doufejme, že se jim jejich plány podaří dotáhnout do konce.