Potíže s tancem
(jaro 2011)
Taneční zóna se tentokrát s odvahou pouští do analýz problémů, které s tancem mají diváci, média i samotní tvůrci.
Přečtěte si v článku Rozumíme současnému tanci? zamyšlení Jitky Šťávové nad jazykem současného tance či rešeršní studii Jany Bohutínské Divák a umění očima současné estetiky a zjistíte, že diváci to nemají vůbec jednoduché. Nicméně ti, jimž jsme položili anketní dotaz, nám většinou poskytli velkou útěchu.
Největší potíže mají — zdá se — lidé z oblasti médií. U kulatého stolu jsme s redaktory českých deníků a rozhlasové stanice Vltava chtěli přijít na kloub otázce, proč se o tanci nepíše – jejich odpovědi si přečtete v článku Kulatý stůl s (bezmocnými) redaktory mocných médií.
Spoustu starostí s tancem mají také PR manažeři. Tato vcelku nová profese má pro tanec zásadní význam; jak naložit s produktem tance na trhu nám poradila v rozhovoru majitelka mediální agentury 2média Pavlína Fechterová. Zdá se, že když není řeč o penězích, samotní tvůrci žádnou krizi nebo potíže příliš nepociťují – v několika rozhovorech a autorských textech nám svoje názory na potíže s tancem svěřili tanečníci Daniel Raček, Petr Opavský a tanečnice a choreografky Lenka Bartůňková, Ioana Mona Popovici a Kateřina Stupecká.
Zvláštním případem navozené krize prošla choreografka a tanečnice Jana Vranová – co přitom zažila, se dočtete v článku Niny Vangeli Vnitřní zážitky, vnější techniky. Že je krize přirozenou součástí života a že se jí nemáme vyhýbat, nás v článku Krize z pohledu I‑ťingu přesvědčí výkladem části Knihy proměn Zuna Vesan Kozánková.
Jako vždy najdete v našem časopise recenze – například na „Brut“ Fabrice Ramalingoma, na „Fresku“ Paco Deciny, nebo na „Up End Down“ Rosti Nováka. A nejen tyto. Takže – no problem, přátelé!