Již mezi tradiční kulturní události můžeme řadit letní Mezinárodní workshop festival ProART, který letos svým jedenáctým vydáním otevírá svou druhou dekádu. Pokud hledáte na léto umělecké vyžití, pak jste srdečně zváni k tomuto originálnímu propojení denních uměleckých workshopů a večerních divadelních produkcí, které budou opět hostit brněnské Divadlo na Orlí a JAMU, resp. Státní opera Národního divadla a Experimentální prostor NoD v Praze.
Již od roku 2004 se můžete na kulturní mapě setkávat s ProART festivalem a pokud jste se s ním ještě nesetkali, pak je nejvyšší čas chybu napravit. Téměř třicítka mezinárodních pedagogů nadžánrových dovedností se těší na setkání s Vámi.
V Brně bude od soboty 20. do 26. července vyučovat mj. také Neil Paris z Velké Británie, který by dokázal roztančit i stojící židli či Eran Gisin z Izraele, z jehož energie budete žít po celý zbytek léta. Jako nováčky festivalu přivítá moravská metropole německého tanečníka roku Olafa Reineckeho a choreografku roku Bärbel Stenzenberger. Opět se představí na jihu Moravy také Slovák Vladislav Benito Šoltýs, jenž staví na zkušenostech z folklórního a zemitého současného tance a tanečního divadla, a Irene Bauer z Vídně, jež moderně, anatomicky a hlavně trpělivě přibližuje laikům i profesionálům základy klasického tance a Pilates.
Praha oproti tomu přivítá mezi 27. červencem a 3. srpnem mj. Gabriela Wonga z Malajsie, jenž staví svou současnou taneční techniku krom jiného i na principech čínského tanečního a bojového umění, elegantního „danseur noble” Žigu Jereba ze Slovinska či technicky přesnou a věčně optimistickou Leonie Wahl ze Švýcarska. Vyučovat se bude od baletu, jógy, Pilates, přes moderní lekce, současné trendy až po taneční divadlo, partneřinu, improvizaci a inovativní fúzi Feldenkreis s breakdance. Pro zájemce o práci s mentálně postiženými nabízí pražský ProART ateliér Tanec s a bez handicapu pod vedením Hany Zanin, Češky provdané do Rakouska. Vyučuje česky a přitom používá postupy ze svých dlouholetých zkušeností v této oblasti. Je ředitelkou vídeňského centra Ich bin OK pro lidi s Downovým syndromem. Tuto směsici tanečních stylů může ochutnat každý bez rozdílu věku, pohlaví (tančící muži jsou přeci sexy) nebo předešlého tanečního vzdělání.
Tradiční herecké ateliéry povedou letos Kamila Valůšková z brněnského HaDivadla, v Praze pak režisérka a dramaturgyně Divadla Na zábradlí Lucie Ferenzová. Divadlo může být zajímavým obohacením i pro zarytého milovníka tance, emoce a výraz totiž patří i do pohybu.
Festival nabízí šanci i těm, kteří se chtějí zúčastnit nějakého tanečního projektu na jevišti a dosud neměli tu příležitost. V tzv. searching projektu se pod dohledem choreografů a režisérů mohou představit na prknech, jež znamenají svět.
Mezi letošní festivalové novinky patří řada tzv. masterclass, které jsou kratší v čase, ale intenzivnější v náplni. V Brně bude vyučovat masterclass hudebnice a zpěvačka Iva Bittová, v Praze pak operní pěvec Adam Plachetka a muzikálová zpěvačka a stálice české populární hudby Bára Basiková.
V Brně opět proběhnou kromě tanečních a hereckých workshopů i lekce klavíru a smyčcových nástrojů pod vedením Richarda Pohla, resp. Graffova kvarteta. V obou městech festival tradičně nabízí i dvoudenní fotoworkshop zaměřený na pohybovou a divadelní fotografii.
Umělecký ředitel festivalu Martin Dvořák k letošnímu ročníku řekl: „Největším lákadlem bude asi trojice víkendových pěveckých masterclass pod vedením Basikové, Bittové a Plachetky. Samozřejmě máme velkou radost, že naše pozvání přijali. Jako nováčky festivalu přivítáme Leonie Wahl ze Švýcarska a Žigu Jereba ze Slovinska nebo německé choreografické duo Olafa Reinecke a Bärbel Stenzenberger. Po letech se k nám vrací oblíbenci Gabriel Wong z Malajsie a Slovenka Eva Klimáčková z Paříže. Nebude chybět ani miláček brněnské scény Eran Gisin či Neil Paris s tanečním divadlem. O své zahraniční zkušenosti se na festivalu podělí rovněž Češi Petr Ochvat z vídeňské Tanzquartier či Anna Štěrbová z Landestheater Linz. Festival se pro letošek ponese v duchu tématu Tělo jako hlas — Slovo jako obraz, který byl zvolen z touhy po hledání přesahu jednotlivých uměleckých disciplín, které festival prezentuje a ve své filozofii zaštiťuje.”
Nabitý večerní program v Divadle NoD a Experimentálním prostoru NoD nabídne ve 12 večerech projekty z Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Izraele, Řecka, Francie a Německa. Přihlásit se na workshopy je možné prostřednictvím elektronické přihlášky na webu http://www.proart-festival.cz/cz/proart-festival-2014/ od 1. dubna.
Pedagogové XI. ProART Festivalu 2014
BRNO, 20. 7. – 26. 7. 2014
17 pedagogů z 6 světových zemí
Irene Bauer (A) — balet, Pilates
Iva Bittová (CZ/USA) — pěvecká masterclass
Martin Dvořák (CZ/A) — jóga
Eran Gisin (IL) — moderna Kibbutz
Graffovo kvarteto (CZ) — smyčcové nástroje
Markus Hippmann (A) — fotoworkshop
Alena Pajasová (CZ/CH) — tanec pro začátečníky
Neil Paris (UK) — taneční-divadlo searching projekt
Richard Pohl (CZ) — klavír
Mirka Prokešová (CZ) — moderna
Olaf Reinecke (D) — contemporary, partnering
Bärbel Stenzenberger (D) — improvizace, partnering
Vladislav Benito Šoltýs (SK) — contemporary
Kamila Valůšková (CZ) — herecký searching projekt
PRAHA,
26. 7. – 3. 8. 2014
15 pedagogů ze 7 světových zemí
Bára Basiková (CZ) — pěvecká masterclass
Gina Battistich (A) — od Feldenkreis k Breakdance
Irene Bauer (A) — balet
Martin Dvořák (CZ/A) — jóga
Lucie Ferenzová (CZ) — herecký searching projekt
Žiga Jereb (SLO/A) — partnering, moderna
Eva Klimáčková (SK/F) — taneční searching projekt
Paul Leclaire (D) — fotoworkshop
Petr Ochvat (CZ/A) — od Feldenkreis k Breakdance
Adam Plachetka (CZ/A) — operní masterclass
Vladislav Benito Šoltýs (SK) — taneční divadlo
Anna Štěrbová (CZ/A) — partnering
Leonie Wahl (CH/A) — improvizace, contemporary
Gabriel Wong (MAL/D) — contemporary
Hana Zanin (CZ/A) — tanec s a bez handicapu
Pořádá ProART ve spolupráci s: Národním divadlem Praha, pražským Experimentálním prostorem NoD a Divadlem na Orlí / Hudebně-dramatickou laboratoří JAMU.
Za finanční podpory hlavního města Prahy, Statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR, Rakouského kulturního fóra, Česko-německého fondu budoucnosti, Velvyslanectví státu Izrael v Praze a Nadace Život umělce.