Ve čtvrtek 15. května odstartoval jeden z nejvýznamnějších tuzemských divadelních festivalů — 18. ročník Divadelní Flora. Potrvá jedenáct dní a na deseti olomouckých scénách představí umělce z osmi zemí, festivalové menu nabídne na šest desítek produkcí.
Část programu Divadelní Flory se – stejně jako v předchozích letech – zaměří na taneční a performativní umění zemí tzv. Visegrádské čtyřky a v rámci této tradiční sekce nabídne hned tři světové premiéry. Pět dnů bude na Floře vystupovat ostravské Divadlo Petra Bezruče, které do Olomouce přiveze kmenové inscenace svého aktuálního repertoáru; třemi tituly přiblíží pořadatelé tvorbu jednoho z nejoriginálnějších tuzemských inscenátorů – režiséra Daniela Špinara. U příležitosti pětadvacátého výročí sametové revoluce uvede Flora reprezentativní přehlídku inscenací několika her Václava Havla. Diváci se mohou těšit také na miniprofil Divadla Vosto5, řadu koncertů, projekcí, besed či workshopů.
Visegrad performing arts
Divadelní Flora je respektovaná pro svou podporu performativního umění a tance. V rámci linie Visegrad Performing Arts již od roku 2012 představuje nejvýraznější umělecké osobnosti visegrádského regionu. „Letos se festivaloví návštěvníci mohou těšit na svérázné polské performerky Magdalenu Tuku a Anitu Wach, které přivezou představení Fight, Fight, That´s All We Can Do inspirované wrestlingem. Choreografka a performerka Réka Szabó patří mezi nejvýraznější umělkyně současné maďarské scény – její sólové představení Apropos je osobní zpovědí vyzrálé ženy a zaujme diváka, kterému byla blízká např. tvorba Charlotty Öfverholm, našeho významného hosta z předchozích ročníků,“ láká dramaturg visegrádské programové sekce Jan Žůrek. „Slovenskou scénu letos zastupuje mezinárodní projekt Edge. Silné osobní zpovědi bývalých tanečníků a herců, z nichž jsou dnes zasloužilí důchodci, uvidíme v originálním jevištním tvaru režisérky Petry Tejnorové. Svým způsobem tak opět přinášíme představení s výrazným sociálním přesahem, což se nám dařilo i v minulých letech,“ dodává Jan Žůrek.
Pro tanec a performing arts Divadelní Flora tradičně vyhrazuje prostory Divadla K3 na univerzitním Konviktu a klubu S‑Cube. Tentokrát se však v programu objevují i výjimky — v historickém centru města mohou diváci spatřit choreografku Věru Ondrašíkovou s kolektivem spřízněných tanečníků. „Site-specific projekt zvaný Spaces Translations je sérií krátkých choreografií inspirovaných časem,“ vysvětluje Jan Žůrek. Osmnáctý ročník Flory zavítá rovněž do prostor nové scény Divadla na cucky ve Wurmově ulici. Domácí soubor si přizval ke spolupráci jedno z nejvýraznějších těles české divadelní scény – skupinu Handa Gote. Společný projekt nazvaný Mlčení letošní festival odstartuje. Na stejném jevišti se pak chystá další světová premiéra: Audiovizuální performance Sayat Nova vytvoří mexická performerka Cristina Maldonado ve spolupráci s francouzskou zpěvačkou Laurine Koenig a německým hudebníkem Marcusem Beuterem.
Více informací a kompletní program přehlídky je k dispozici na webu www.divadelniflora.cz a na facebookovém profilu www.facebook.com/divadelniflora.