Video týdne: Kendži Šinohe

Jádrem před­sta­ve­ní jsou emo­ji, vtip­ní a barev­ní smaj­lí­ci, na kte­ré je dele­go­vá­no vyja­d­řo­vá­ní poci­tů v digi­tál­ní komu­ni­ka­ci, a pochyb­nos­ti o tom, že jejich zne­u­ží­vá­ní ochu­zu­je a skrý­vá sku­teč­né emo­ci­o­nál­ní projevy.

Pou­ží­vá­me-li v cha­tu roze­smá­té­ho smaj­lí­ka, smě­je­me se s ním? A když pou­ži­je­me ten, kte­rý hoj­ně roní slzy? Jaký obli­čej při­tom oprav­du děláme?

Sku­teč­ná otáz­ka, kte­rá je jádrem prá­ce, však zní: Jak může­me obno­vit své sku­teč­né pocity?

Japon­ský cho­re­o­graf Ken­dži Šino­he v insce­na­ci K(-A-)O zkou­má pro­střed­nic­tvím těla a digi­tál­ních tech­no­lo­gií, jak se poci­ty vyja­dřu­jí na sym­bo­lech klá­ves­ni­ce. Před­sta­ve­ní, v němž jdou slo­va stra­nou, se zabý­vá vyso­ce aktu­ál­ním téma­tem „povrch­ní komu­ni­ka­ce“, kte­rou vytvá­ře­jí nové tech­no­lo­gie a kte­rou pou­ží­va­jí zejmé­na — ale nejen — mla­dé generace.

Ken­dži Šino­he je japon­ský cho­re­o­graf a taneč­ník. S tan­cem začí­nal od útlé­ho věku u své babič­ky. V Japon­sku vystu­do­val filo­zo­fii tan­ce a ději­ny umě­ní, poté zís­kal sti­pen­di­um na Fol­kwang Uni­ver­si­tät der Kün­s­te v němec­kém Esse­nu. Po absol­vo­vá­ní tam­též v létě 2019 tan­čil pro Neuer Tanz v Düs­sel­dor­fu a jako fre­e­lan­cer na mno­ha mezi­ná­rod­ních fes­ti­va­lech, kde zís­kal něko­lik oce­ně­ní. Mezi nimi: Cenu divá­ků na diva­del­ním fes­ti­va­lu Inter­nati­o­na­les Tanz v Erfur­tu, Cenu pro nej­lep­ší­ho sólo­vé­ho debu­tan­ta na Inter­nati­o­na­les Tanzfes­ti­val Solo Duo v Kolí­ně nad Rýnem, Cenu pro nej­lep­ší­ho sólis­tu a Cenu divá­ků na Mezi­ná­rod­ním taneč­ním fes­ti­va­lu Szó­ló­Duó v Buda­peš­ti a nemé­ně než sedm oce­ně­ní na diva­del­ních fes­ti­va­lech: Reflecti­ons of Zaf­fe­ra­na Etnea za dra­ma­tur­gii, nej­lep­ší režii a nej­lep­ší inter­pre­ta­ci, Ceny tis­ku a kri­ti­ky a ceny spo­je­né s fon­dem „Valen­ti­na Nico­sia“, kte­rý zalo­žil IterCulture.

Od Tomáš Kubart

Tomáš Kubart je vědecko-výzkumný pracovník Oddělení pro výzkum moderního českého divadla na Ústavu pro českou literaturu AV ČR, a Kabinetu pro studium českého divadla IDU. Zabývá se performativitou, zejména českým akčním uměním a vídeňským akcionismem, a českým dramatem dvacátého století.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *