Energickou tanečnici a performerku Šárku Říhovou (1998) její pedagogové na brněnské konzervatoři odepsali kvůli postavě. Studovala choreografii na pražské HAMU, ale odešla odtud a přijal ji Cirk La Putyka, kde se naučila padat a věřit ostatním. Ve dvaceti osmi se už necítí nesmrtelná jako na škole, ale do důchodu se rozhodně nechystá.

Pamatujete si na moment, kdy jste si poprvé řekla „chci, aby tanec byl můj život“?
Je to zapeklitější, nevěděla jsem to hned…
Nejdůležitější pro mne byla paní učitelka na ZUŠ, teď už i kamarádka, Lucie Charouzová, která mě připravovala na konzervatoř. Na ZUŠ jsme měli především současný tanec. Přesto se mi Lucku podařilo přemluvit, aby mi poskytla i baletní přípravu, protože jsem se původně chtěla vydat tímto směrem. Taneční konzervatoř v Brně jsem ale nakonec opustila kvůli pedagogům, kteří mě postavili před hotové rozhodnutí, že nejsem „typ na balet”.
V naší třídě jsem vyčnívala jako malá, více „ženská“ dívka. Takže ve výsledku jsem sice studovat dál mohla, ale přesto bych nakonec nebyla připuštěna k maturitě právě kvůli svým — pro balet neideálním — tělesným předpokladům.
Právě tehdy jsem dostala impuls od Lucky zkusit studia na pražské konzervatoři Duncan Centre zaměřené na současný tanec. Tam jsem konečně pocítila, že nezáleží na tom, jak vypadám, ale důležitější je to, jaké mám kvality jako tanečnice. Zároveň se mi na Duncanu velmi líbilo, že byl důležitý i můj názor a nápady. Oproti zkušenosti v Brně jsem se tam cítila v bezpečí. Jako doma.
Po absolvování konzervatoře jste začala studovat obor choreografie na HAMU. Studia jste ale nedokončila…
Studovala jsem tam tři roky a pak jsem odešla. Bylo to především kvůli administrativním záležitostem. Zároveň jsem často hostovala v různých divadlech, což se mnohdy časově nedalo skloubit se studiem.
Jak se mění váš vztah k tělu s přibývajícím věkem, zraněními nebo únavou?
Nedávno mi bylo dvacet osm, což mě tedy dost děsí, protože už dávno mi není dvacet!
Čím jsem starší, přirozeně přemýšlím nad tím, jak dlouho budu schopna ještě tancovat. Na konzervatoři jsem se cítila nesmrtelná a chtěla jsem dělat úplně všechno. Ale čím jsem starší a zkušenější, více přemýšlím o tom, do čeho půjdu a s jakou intenzitou. Je třeba si zodpovědně rozložit síly, aby byl tanečník schopen podávat stále kvalitní výkon.
Uvažujete o tom, co budete dělat po taneční kariéře?
Věřím, že budu moct tančit minimálně tak dlouho jako Dorka Hoštová, skvělá tanečnice a pedagožka na Duncanu, které je přes čtyřicet. Takže si říkám, že mám ještě čas…
Jinak musím zaklepat, že žádné velké zranění jsem zatím neměla. Ale protože jsem se nechala naverbovat do cirkusu, riziko zranění je tam samozřejmě mnohem vyšší. Zatím je to ale ok.
Co vás vede k tomu vstoupit do uměleckého/tanečního projektu?
Konkrétní lidé a spolupráce s nimi, kdy se vzájemně můžeme obohacovat fyzickými impulsy i názory. Například miluji „davovky“, kdy se někdo začne hýbat, a tím následně hecovat i druhé. Nikdy jsem nebyla sólový průbojný typ.

V čem vidíte své nejsilnější pohybové a taneční stránky?
Svoji sílu vnímám především ve flexibilitě, kdy se například narychlo – často za pár hodin – musím naučit nějakou roli a za někoho zaskočit. Často jde o naprosto odlišné pohybové struktury a atmosféry, než na jaké jsem zvyklá, s nimiž mě ale velmi baví se seznamovat.
Aktuálně působíte především jako tanečnice a performerka. Chtěla byste se někdy vrátit k tvorbě choreografií?
Zatím se cítím nejjistější v roli interpretky, snažím se plnit si svůj sen… Nabíjí mě podávat výkony před publikem a nechat se neustále překvapovat tím, co vnímám — především — v Putyce. Zároveň si uchovávám vizi vytvořit jednou i něco vlastního.
Konkrétně bych ráda navázala na svou bakalářskou choreografii z HAMU, v níž jsem se nechala inspirovat knihami, filmy a životem Alejandra Jodorowského. Ale to nadále zůstává otázkou mé vlastní jistoty a odhodlání.
Momentálně spolupracujete především s Cirkem La Putyka. Jak jste se k této spolupráci dostala?
Náhodou a omylem. Našla jsem otevřenou výzvu, a tak jsem se společně s dalšími spolužáky z Duncanu přihlásila. Ale bylo to do druhého kola, které se konalo o pár měsíců později než první. Já si myslela, že se neozvou… Ale ozvali se a nakonec nás postoupilo asi dvanáct. Setkala jsem se tam s mixem velmi různých lidí a s velmi různorodými úkoly. Například jsem tam měla poprvé dělat stojku a pak spadnout do kotoulu. Tehdy mě jeden z lektorů – Ethan Law — poslal stranou a řekl, aby to nedělali ti, co si nejsou jistí a mohli by si ublížit. Poslechla jsem ho.
Naopak mě velmi bavila část s Rosťou Novákem, která byla hodně kreativní… Například jsem si měla představit, že chodím po laně, přičemž ale předvádím různé taneční styly. Zapůsobil na mě i jeho rozhled a fantazie.
Po konkursu jsem brzy dostala zprávu, že jsem byla přijatá do skupiny Young blood, kde se vychovávají nové posily Putyky. Teď jsem v Putyce už pět let.
Stále je pro vás Rosťa Novák ten nejinspirativnější?
Rosťa bývá tvrdý, ale zároveň z něho cítím velkou péči. Takže… ano.

Jak jste se naučila zvládat fyzickou a psychickou náročnost performancí Cirku La Putyka?
Stále je pro mně fascinující zažívat úplně jinou práci s tělem a jiné pohybové principy a kvality, které cirkus nese, než jaké jsem zažívala v tanci. Klasické taneční prvky a postupy jsou totiž postaveny na úplně jiných základech.
Jakých?
Třeba když tanečník z někoho padá, je to jako pád kočky, která přirozeně používá všechny své končetiny. V cirkusu je ale normou zůstat při pádu zpevněný, jednoduše padat a doufat, že tě někdo chytí. Bylo to pro mě nejprve nepříjemné, ale v něčem zároveň také wow efekt.
Zároveň je v rámci Putyky zvykem, že představení hrajeme v sériích, například denně pět týdnů za sebou. To mě posouvá v budování si fyzičky. Zároveň si tou pravidelností a intenzitou posilňuju i své sebevědomí v průběhu představení.
V souvislosti s tancem se v současné době stále častěji mluví o nerovnoprávném postavení tanečníků a tanečnic v jednom souboru. Jak tuto problematiku vnímáte?
Nijak. V Putyce jsme si všichni rovni a i od žen se tam často očekávají těžké, silové výkony.
Co byste poradila začínajícím tanečníkům a tanečnicím?
Začínejte s pokorou, ale nic nedělejte zadarmo. Je důležité poznat svou hodnotu, ať už jste muž, nebo žena.

