Martin Svobodník: Přestal jsem tancovat a věnuji se video tvorbě

Roz­ho­vor s Mar­ti­nem Svo­bod­ní­kem pro­bě­hl po osla­vě 10 let Cotatcha Orchest­ra v diva­dle Husa na pro­váz­ku v Brně.

Taneč­ní­ka, cho­re­o­gra­fa a fil­ma­ře jsem potka­la pár týd­nů před­tím na fes­ti­va­le národ­nost­ních a etnic­kých men­šin v Brně. Mar­tin doku­men­to­val tra­dič­ní kul­tu­ru a akce spol­ků etnic­kých men­šin. Našli jsme téma­ta u dob­ré kávy, kte­rá nás oba baví. V prů­bě­hu roz­ho­vo­ru, ve kte­rých se obje­vo­va­la téma­ta hle­dá­ní vol­né­ho pohy­bu ve svě­tě digi­tál­ních tech­no­lo­gií, mož­nos­ti zázna­mu hud­by, pohy­bo­vé diva­dlo s ome­ze­ním a bez, jsme pře­šli do dia­lo­gu, v němž jsme zavzpo­mí­na­li na jeden den taneč­ní­ka v angaž­má, nakous­li jsme prin­ci­py umě­lec­ké tvor­by pro diva­dlo a film, pře­sah kre­a­tiv­ní tvor­by do kul­tur­ní­ho marketingu.

V roce 2023 jsi ukon­čil aktiv­ní prá­ci taneč­ní­ka v Bale­tu Národ­ní­ho diva­dla Brno. Něja­ké roz­ho­vo­ry jsi už před­tím na toto téma posky­tl, co se ale u tebe udá­lo nové­ho od té doby? Čemu jsi se věno­val dřív a čemu teď?

Pře­stal jsem tan­co­vat. A věnu­ji se video tvor­bě a tan­ci spíš jen pro zába­vu. V diva­dle jsem jenom jako host nebo pra­cu­ji na díl­čích pro­jek­tech, jde občas o taneč­ní pro­jek­ty. Víc spo­ju­ji tanec s videem. Jde o to, že se tvo­ří pros­tě video­tvor­ba na zákla­dě toho, když někdo chce tře­ba udě­lat video­klip nebo chce pomoct tře­ba při natá­če­ní a zapo­jí cho­re­o­gra­fii. Já jsem cho­re­o­gra­fal už před­tím, nyní jsem se dostal k roli toho zazna­me­ná­vá­ní na video a pro­po­jo­vá­ní videa a obra­zu. Radě­ji pou­ží­vám výraz nahrá­vám a potom obraz zpra­co­vá­vám až vznik­ne výsled­ný materiál.

Jaký byl jeden den v živo­tě taneč­ní­ka v angaž­má v Bale­tu NDB a jak vypa­dá tvůj jeden den dnes?

Jo, taneč­ník ráno vsta­ne a musí na tré­nink, musí na zkouš­ku a večer má před­sta­ve­ní. Při­jde do sou­bo­ru a tré­nu­je, zao­bí­rá se tím vším, co je tanec, jak fun­gu­je jeho tělo. Je to straš­ná dři­na. A taneč­ník musí žít teď a tady. Žije před­sta­ve­ním, kte­ryé bude a tím vším, co je oko­lo pří­pra­vy insce­na­ce není to jen zkou­še­ní. Je to oprav­du fyzic­ky nároč­né. Ale zase nemu­sí řešit ty věci, co za ně řeší v něja­kém sou­bo­ru, někdo za něj plá­nu­je, někdo dělá za něj mar­ke­ting, někdo mu chys­tá kos­tým na před­sta­ve­ní… Teď můj den vypa­dá jinak. Zvy­kl jsem si na všech­no oko­lo video­pro­duk­ce. Řeším, co, kde a s kým. Plá­nu­je­me všech­no a v týmu od prv­ní myš­len­ky, až od něja­ké­ho setká­ní s kli­en­tem. A vlast­ně 90% toho natá­če­ní nebo 95% je čis­té plá­no­vá­ní a pří­pra­vy. To natá­če­ní samo o sobě už je to posled­ní. Tak to se všech­no musí nachys­tat. A to se chys­tá poměr­ně znač­nou dobu než se při­jde k natá­če­ní jako tako­vé­mu. Tak­že to je hod­ně, hod­ně odliš­ný od živo­ta taneč­ní­ka v angaž­má. Taneč­ní život je dale­ko lep­ší, zábav­něj­ší a dynamičtější.

Diva­dlo i film jsou to dva růz­né smě­ry vizu­ál­ní­ho pohyb­li­vé­ho obra­zu. Jak se liší tvor­ba cho­re­o­gra­fie pro diva­dlo, pro scé­nu na jeviš­ti a pro video?

Pro mne se to liší už jenom pod­sta­tou tím, že nese­díš v diva­dle, nese­díš v hle­diš­ti a tím, že je to vidě­né ne oči­ma divá­ka, ale oči­ma kame­ry, tak je to úpl­ně jiné. Samo­zřej­mě se všech­no musí upra­vo­vat v post­pro­duk­ci a všech­no se vytvá­ří zvlášť tak nějak extra pro sní­má­ní kame­rou. Tak­že když tře­ba něco nese­dí v daném zábě­ru, tak se to posu­ne, při­svět­lí, při­dýmí, pře­dě­lá, dobar­ví, pře­su­ne jinam … Ale samo­zřej­mě v diva­dle to nejde, tam musí všech­no sed­nout tady a teď. Divák kou­ká na to, co zrov­na běží a musí to šla­pat to vidě­né, tak, jak to leží a běží, tak­že tam se nedá nic ustříh­nout či scén­ku zoo­pa­ko­vat pro záběr jes­tě jed­nou. Při tvor­bě s kame­rou je to hor­ší v tom, že se vše pře­tvá­ří, aby záběr na kame­ru, jak se říká seděl.

Jak vypa­dá pří­pra­va pro video cho­re­o­gra­fii a pro cho­re­o­gra­fii na jevišti?

Cho­re­o­gra­fie pro video je podob­ná zkou­še­ní bale­tu na jeviš­ti, ako­rát už potom, kdo se v tom víc vyzná́, nebo kdo to ví, tak zále­ží na tom, jak to potom vypa­dá́ v obra­ze sní­ma­ném kame­rou. Vytvo­řím si před­sta­vu pro sním­ky a zábě­ry kame­ry, pak už to cho­re­o­gra­fu­ji rov­nou pro ty zábě­ry. Záměr cho­re­o­gra­fie by se měl potkat s vizu­ál­ní před­sta­vou kame­ra­ma­na nebo reži­sé­ra. A když jsem v roli cho­re­o­gra­fa i kame­ra­ma­na, dva v jed­nom, tak si musím říct, že je to takhle dob­rý, tohle bude tak a tak, tohle budu sní­mat tak a tak. Mělo by to spo­lu ladit. Někdy je nevý­hod­ný být v tom, že dělám tři věci v jed­nom, kame­ra­man, reži­sér i cho­re­o­graf. Pro mne je vel­kou inspi­ra­cí hud­ba, nevím, jak k tomu při­stu­pu­je jiný tvůr­ce, neza­jí­mám se o to tolik. Pro mně je důle­ži­tá na začát­ku hud­ba a potom se to všech­no odví­jí od hud­by. Kdo to bude dělat, kdy se to bude dělat, s kým se to bude dělat, v jakých kos­tý­mech se to bude dělat, jaké kro­ky tam chceš pou­žít při­tom všem vždyc­ky vychá­zím z hud­by. Tak si před­stav, že list je jako­by hud­ba, má jas­né tva­ry. Moje před­sta­vy o obra­zech ohra­ni­ču­je prá­vě ona hud­ba, odví­jí se od toho jakým způ­so­bem při­stu­pu­ji k pohy­bu pro vizu­ál­ní obra­zy. Hud­ba mě vede tam, kam bych chtěl jít s pohy­bem. Hud­ba je úzce spo­je­ná s tan­cem. Bez hud­by se blbě tan­cu­je. I když se tan­cu­je čas­to tře­ba i na ticho. Já jsem na to tak zvyk­lý a od hud­by se odrážím.

Můžeš popsat postup své tvůr­čí prá­ce? Jak vlast­ně hle­dáš dra­ma­tur­gic­ký klíč k taneč­ní­mu videu?

Tak to jsou úpl­ně tri­vi­ál­ní postu­py — tak tře­ba, že kos­týmy hra­jí výraz­nou este­tic­kou roli. Svět­lo v daném mís­tě pro­mě­ňu­je barev­nost obra­zu. A neu­stá­le se obje­vu­jí men­ší i vět­ší detai­ly, kte­ré utvá­ří cel­ko­vý obraz. Tře­ba když jsme hle­da­li mís­to pro video pro Jiří­ho Kota­ču tak jsem po něko­li­ka obhlíd­kách loka­cích věděl, že se to bude ode­hrá­vat na nádra­ží v Ada­mo­vě. Ale kde přes­ně na nádra­ží? To už je hle­dá­ní, tro­chu to ovliv­ňu­je čas i náho­da. Když se najde mís­to, [je] lep­ší si to zku­sit na kame­ru. Tak se tam jede s kame­rou kde hle­dáš kon­krét­ní mís­ta pro zábě­ry. A koli­krát si něco vymys­líš, udě­láš to a říkáš si pak, že to je úpl­ně celé blbě. Tady to takhle nejde. Tak dál cho­díš sem a tam, diváš se oko­lo sebe a dáváš si věci dohro­ma­dy. Pod­le času na to jed­nou při­jdeš, pro­to­že se držíš něja­kých pev­ných linek a ty ti řek­nou, že tam se to bude točit. To je pěk­né mís­to. Na to nava­zu­jí dal­ší otáz­ky. Kde přes­ně vznik­ne prv­ní záběr? A kde budou oči divá­ka? A jaký objek­tiv si na to všech­no vez­meš? A z jaké­ho úhlu budeš obraz sní­mat? A jaká bude doba zábě­ru? Bude se při­svě­co­vat nebo ne? A co bude s tan­cem? A pak to všech­no před oči­ma vzejde, prázd­ný pro­stor se zapl­ní obra­zy, pohy­bem, tva­ry. Video je jiné medi­um než jeviš­tě diva­dla. Na začat­ku je jen prázd­ná obra­zov­ka, všech­ny obra­zy se musí vytvo­řit, všech­no je to vytvo­ře­né tak, jako by se to ode­hrá­va­lo v diva­dle, ako­rát je to v jiném médiu. 

Jak jsi vybí­ral exte­ri­ér, nádra­ží v Ada­mo­vě, pro video­klip k hudeb­ní sklad­bě Jiří­ho Kotači?

Žád­nou jas­nou návaz­nost ani klíč to nemá. Mně to dává smy­sl tím pádem pro mě to fun­gu­je mís­to, hud­ba, svět­lo i pohyb. To nezna­me­ná, že si to někdo jiný nespo­jí s vlast­ní fan­ta­zií, osob­ní ima­gi­na­cí. Já v to ani nedou­fám, nechá­vám tomu vzduch, pro­stor. Kaž­dý si to může spo­jit tak či onak nebo stej­ně úpl­ně jinak. Pro mě to má smy­sl v tom, že se mně to vizu­ál­ně pro­po­ju­je a ladí do té hud­by. A že se mně to líbí hlav­ně vizu­ál­ně na obra­zech v kame­ře. S tím sou­vi­sí to, že si to doká­žu nej­p­ve před­sta­vit a pros­tě to potom uvi­dím a řek­nu si, že tak to bude nej­lep­ší. Pěk­ných nádra­ží na tra­ti Brno – Čes­ká Tře­bo­vá je hod­ně. A s tím se zase spo­jí všech­ny ty pro­dukč­ní pro­blémy tím pádem, že tam tře­ba nikdo nesmí cho­dit, že to musí být opuš­tě­né, že tam musí být svět­lo z toho úhlu, že to nesmí mít na poza­dí nějak moc ruši­vých vje­mů. Tak­že vlast­ně tako­vých nádra­ží je mno­ho, ale to v Ada­mo­vě je tako­vé opuš­tě­né. Nejsou tam vel­ké frek­ven­ce lidí a záro­veň jsou tam svě­tel­né pod­mín­ky, kte­ré vyho­vu­jí našim zábě­rům. Je to zkrát­ka o tom, jest­li si to bude rozu­mět s kame­rou. Tře­ba když už jsem viděl něja­ké tes­to­va­cí zábě­ry videa pro sklad­bu Jir­ky Kota­či, tak samo­zřej­mě čer­no­bi­lá z toho vychá­ze­la jako nej­vhod­něj­ší varianta.

A jak vlast­ně došlo ke spo­lu­prá­ci s Jir­kou Kota­čou a jeho ansám­blem? Ve videu vystu­pu­je taneč­ník půvo­dem z Brna, spo­je­ný s vol­nou taneč­ní scé­nou Lukáš Lepold, jak spo­lu­prá­ce vznikla?

Pro­po­ji­la nás Rebe­ka Ulič­ná a jed­nou Jir­ka Kota­ča zavo­lal, přál si nový video­klip a tak jsme to usku­teč­nil­li. Byla to cel­kem har­mo­nic­ká spo­lu­prá­ce. Hra­je v tom taneč­ník a peda­gog Lukáš Lepold. Věděl jsem, že bychom to měli nato­čit za den. Tak jedi­ně s Luká­šem, pro­to­že má za sebou růz­né taneč­ní pro­jek­ty, věnu­je se taneč­ní impro­vi­za­ci a alter­na­tiv­ní­mu diva­dlu. Samo­zřej­mě jsme si řek­li základ­ní prv­ky pohy­bu, jak to vidí on i já. On něco udě­lal a já jsem mu říkal, chci to tak a tak, a on zase něco udě­lal a já jsem ho zase zko­ri­go­val a pak jsem ho nechal impro­vi­zo­vat a on to tak udě­lal i na mís­tě. V tom­to je Lukáš zatra­ce­ně dob­rý. Byl to tako­vý impro­vi­zo­va­ný dia­log. Tanec jsme jeli rov­nou na mís­tě na hud­bu. Nechal jsem to na něm, ať to vymys­lí sám. Tak­že se při­pra­vo­val takřka sám a pak jsme rov­nou až na natáčení.

Kdy a jak jsi začal do své tvor­by víc zapo­jo­vat digi­tál­ní média, 

Mar­tin Svo­bod­ník je spo­lu­tvůr­cem stu­dia Bat­te­ment production.

Od Irena Iškievová

Irena Iškievová se věnuje se vizuálnímu umění, divadlu od dětských let. Absolvovala ZUŠ Blansko, obor Literárně dramatický i obor Výtvarný. V současné době učí na střední škole. Poslední tři roky připravuje paměťové rozhovory formou videa např. Paměti HaDivadla, Malujeme hudbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *