TZ

 

Menu

Na Novém Zélandu se vyrovnávají s terorem. Tancem.

Na Novém Zélandu se vyrovnávají s terorem. Tancem.
Zdroj: Guardian

Horečka. Hněv. Pocit bezmoci. Těžko si představit situaci (doufám, že ještě na dlouho ne, ale vzpomeňme na Uherský Brod rok 2015), kdy osamělý střelec zaútočí v České republice. Jak se s tím vyrovnat? Jak utrpení obětí i bližních, zažít a... pochopit.

Nedávná tragédie na Novém Zélandu, minimálně v jeho zeměpisných šířkách, nemá obdoby. Z dvou útoků na mešity v městečku Christchurch se vzpamatovává místní muslimská komunita i většina liberálního, potažmo tolerantního světa. Asi jako z každé, podobně otřesné události. Střelba, z níž je podezřelý osmadvacetiletý Australan, si vyžádala téměř na padesát obětí. Přesto se našlo několik skupin, které se s faktem snažili vyrovnat spontánně, bez patosu. Tancem. První je (možná nečekaně) motorkářský gang a druhým jsou spolužáci obětí. Oba však zatančili stejně - místním bojovým tancem haka. Svědectví přinesl server deníku Guardian. Zbytek můžeme, s hlubokou soustrastí, nechat bez komentáře.  

Martin Macháček

Editor internetové verze časopisu Taneční zóna. Absolvent Katedry divadelních studií FF MU v Brně, dlouhodobě spojený se studentskou platformou divadelní kritiky RozRazil online, exredaktor Českého rozhlasu Wave, občasný přispěvatel do Divadelních novin, časopisu A2 a nedávno i festivalových zpravodajů (např. Divadelní Flora Olomouc) či jejich příležitostný vedoucí (např. OST-RA-VAR, Setkání/Encounter Brno). Tři sezóny působil jako člen dramaturgické rady České taneční platformy. Jeho hru Storáče uvedla Stará Aréna Ostrava. Zakladatel několika divadelních skupin (PuMoWo a MeNe KeKeL), která se řídí heslem: "Divadlo, které nic nedělá, nic nepokazí." 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?