Menu

Odevzdáni tichu

Odevzdáni tichu
foto: archiv festivalu MOVE THE CITY

Brněnská iniciativa 4am - Fórum pro architekturu a média pořádá během letních měsíců v Brně mezinárodní festival taneční a pohybové improvizace MOVE THE CITY. Organizátoři propojují v rámci workshopů pohyb a městské exteriéry. Z letošního ročníku vznikl krátký autorský snímek. 

Ve filmovém průřezu třetím ročníkem festivalu se kamera spontánně "vloudila" mezi workshopy vedené francouzské trojice ve složení Myriam Lefkowitz, Julie Laporte a Philipe Derail, které připravovali po celou dobu trvání MOVE THE CITY. Spolutvůrce filmu Tomáš Hlaváček k tomu dodává: "Základním konceptem bylo utvořit tzv. spontánní film, tj. film, jehož narace a příběhová struktura je vytvářena přímo během natáčení. Takže až na určité nezbytné zásahy narativ sleduje autentický vývoj děje."

V úzké chodbě sevřeného prostoru i širokých bulvárech, případně odlehlých uličkách probíhá jakési „existenciální Tai-chi“. Účastníci, jako v morových vizích Hieronyma Bosche, plynulým pohybem linou vpřed v jednolité mase i roztroušených jednotlivcích. Charakteristický ambientní podkres ještě zesiluje dojem silného vnitřního zážitku na hranici zenové meditace, který při seminářích účastníci zažívali.

 

 

Martin Macháček

Editor internetové verze časopisu Taneční zóna. Absolvent Katedry divadelních studií FFMU v Brně, dlouhodobě spojený se studentskou platformou divadelní kritiky RozRazil online, exredaktor Českého rozhlasu Wave, občasný přispěvatel do Divadelních novin, časopisu A2 a festivalových zpravodajů (např. Divadelní Flora Olomouc) či jejich příležitostný vedoucí (např. OST-RA-VAR, Setkání/Encounter Brno). Jeho hru Storáče uvedla Stará Aréna Ostrava. Zakladatel několika divadelních skupin (PuMoWo a MeNe KeKeL), která se řídí heslem: "Divadlo, které nic nedělá, nic nepokazí." 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?