Menu

Sasha Waltz. Portrét.

Sasha Waltz. Portrét.
foto: Wiki Commons

Video tohoto týdne věnujeme Sashe Waltz, jejíž velkolepý Impromptus zahájí letošní, už 27. ročník, festivalu Tanec Praha.

Sasha Waltz patří k zásadním jménům současného umění. Schválně nepíšeme „tance“, protože její velkorysý umělecký gestus zasahuje takřka všechny umělecké druhy. Dělá to programově: v linii projektů označovaných jako Dialog zve ke spolupráci výtvarníky, hudebníky, architekty a reprezentanty dalších uměleckých oborů ke společné, často improvizované, tvorbě. Tyto spolupráce jí dodávají energii a inspiraci.

Se svým souborem Sasha Waltz and Guests, který založila v roce 1993, vytvořila desítky choreografií. Jmenujme pro pořádek ty nejslavnější – Alej Kosmonautů, Körper, noBody, Dido a Aeneas, Travelogue I – III. Pro velká světová jeviště vytváří autorské remaky velkých baletů i oper – jako například Romeo a Julie, Tannhäuser, Medea.

Její styl je dán velkorysou komplexností s jakou vytváří celek díla. Nespokojí se s málem. V jejích choreografiích jsou na scéně vidět bazény, objemné konstrukce, nafukovací haly, celé orchestry i s pěveckým sborem. Není divu, že pro finanční náročnost si Praha nemůže dopřát tento exkluzivní zážitek více než jednou za dvacet let. Ostatně i pro berlínskou radnici se stává čas od času Sasha Waltz finančně náročná. Nyní soubor, který dělal Německu dlouhou dobu čest a slávu, prochází organizační proměnou, která mu má zajistit ekonomickou stabilitu. Uvidíme, zda tím bude zajištěna i ta umělecká.

S tvorbou Sashi Waltz se můžete blíže seznámit prostřednictvím dokumentárního filmu Brigitte Karmer Sasha Waltz. A Portrait, který 9. června uvede pražský Goethe Institut v 19.00.

 

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?