Menu

Forsytheův choreografický objekt

Forsytheův choreografický objekt

Videem tohoto týdne nahlédneme do galerie Folkwang Musea v Essenu, kde William Forsythe před dvěma lety instaloval jeden ze svých choreografických objektů NOWHERE AND EVERYWHERE AT THE SAME TIME, NO.2.

Víme, že Forsytheův přínos spočívá hlavně v novém pohledu na choreografii jako umění organizace pohybu v prostoru a čase. Tato definice neříká nic o pohybu lidského těla. V tom spočívá ona inovace. Může to být prostorová situace, co utváří a definuje lidský pohyb, klade mu podmínky, překážky, a tím jej inspiruje.

Původně tato instalace vznikla jako choreografie pro 40 závaží a jednoho tanečníka a dávali ji v opuštěné budově na newyorské High Line.

Zde uvidíme 400 závaží zavěšených na automaticky řízených roštech, které kmitají v patnácti v různých režimech. Diváci mají za úkol pohybovat se nevypočitatelným prostorem bez kolize se závažím. Musejí tedy volit různé strategie, mobilizovat pozornost a prostorové vnímání.

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?