Menu
Jana Návratová

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Poluninovo satori

Před pár lety nás mistrně natočený dokument Tanečník (režie Steven Cantor), seznámil s velkým osobním příběhem Sergeje Polunina, jednoho z největších talentů současného baletu. 

Rozhovor s Jody Oberfelder

V rámci narozeninových oslav BE24 přináší Experimentální prostor NoD jedinečnou performance americké choreografky a režisérky Jody Oberfelder, která svou práci představí v České republice poprvé. The Brain Piece zachycuje „tanec“, který nepřetržitě probíhá v našich hlavách. Pohyb lidského těla, hudba, filmová projekce a text vytváří pro diváka intenzivně se překrývající vjemy a oživují tak vnitřní život jeho mozku. Práce Jody Oberfelder umožňuje divákům zažít tanec jako komunikační kód, který vstupuje přímo do našeho mozku, stejně jako třeba vůně. Představení se uskuteční v sobotu 15. 10. 2016 od 20:00 v NoDu. 

Být černým koněm

Ve stejný den, kdy porota České taneční platformy zveřejnila program, který v dubnu s velkou parádou nabídne divákům a zahraničním hostům, coby „výběr z hroznů“ české taneční scény, uvádí ve studiu Alta Lenka Vagnerová choreografii Dark Horse, čtyři roky staré (!) sólo pro Fanny Barrouquére. Tuto koincidenci uvádím v jednom odstavci proto, že Lenka Vagnerová a její nejnovější choreografie Gossip na elitním seznamu ČTP chybí. Zato tam lecjaký kousek přebývá, řekla bych. Ubohá mezinárodní porota přijde o to nejlepší, co tu máme! Ta nejsladší fortifikovaná láhev kvalitní světové úrovně zůstane letos ve sklepě. Já osobně si po Gossip nenechám od Lenky Vágnerové ujít absolutně nic. Proto jsem s napětím zasedla se školními dětmi do hlediště Alty a sledovala Dark Horse.

Na zdraví!

Tanec sám o sobě bývá pokládán za synonymum zdraví a energie. Jak je to ale ve skutečnosti se zdravím u těch, kteří se tanci věnují denně a naplno, těch, kteří s tancem spojili svůj osud – s profesionálními tanečnicemi a tanečníky? Na tuto otázku odpovídá Zuna Kozánková – sama taneční profesionálka, která se ovšem už řadu let intenzivně věnuje komplexní péči o zdraví tanečníků a prevenci  jejich úrazů a onemocnění. Její přístup zásadně ovlivnilo taoistické myšlení. V souvislosti s celoročním workshopem Medicína v tanci, který startuje koncem ledna ve Studiu Alta, jsme položili Zuně několik otázek.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?