Menu

Moving Prague

Moving Prague

V záplavě negativních zpráv, které se na nás hrnou z médií, je tu jedna dobrá – Praha se zapojí do unikátního filmového projektu Moving Cities. Jedná se o kolekci krátkých tanečních videí věnovaných světovým metropolím. Za pár dní čeští tanečníci vstoupí do města, ovládnou jeho prostor a elegancí tanečního pohybu prodchnou ikonická místa Prahy – Václavské náměstí, hradní nádvoří, Pařížskou třídu, Nákladové nádraží Žižkov, železniční most na Výtoni a panorama města bude snímáno z pohledu trig terasy Národního divadla. To vše proběhne v režii britského režiséra Jevana Chowdhuryho, který je autorem tohoto unikátního nezávislého projektu. Před jeho příjezdem do Prahy jsme mu položili pár otázek.

Co bylo impulsem, inspirací, k projektu Movig Cities?
V roce 2010 jsem dostal nabídku režírovat film Dancing Voices pro obchodní a zábavní centrum Westfield, které patří k novým fenoménům londýnské městské krajiny. Projekt, který vznikal ve spolupráci se s East London Dance mě inspiroval k dalšímu zkoumání vztahu tance a města coby žánru.

Hlavním impulzem, který mě navedl k Moving Cities 2014 bylo letošní sté výročí od vypuknutí První světové války. Podle mého názoru jde o historický moment, který nás vybízí - víc než kdykoli jindy – že je třeba podrobit města, v nichž žijeme, uměleckému zkoumání. Neotřelý jazyk tanečního filmu je pak pro tyto účely tou nejlepší formou.

Další silnou inspirací mi pak byla kniha Itala Calvina Invisible cities. Jde o sérii krátkých meditací nad tématem měst ztracených pod povrchem starověkých říší


Které město jste točil jako první, a kolik jich dnes projekt obsahuje?

První byl Londýn. Bydlím a pracuji v Londýně, takže využívám denně londýnskou městskou dopravu – autobusy, vlaky, taxíky. Jak všechno dohromady funguje, a že to vůbec existuje, považuji za logistický zázrak. Fascinovalo mě zjistit, jak se tento pohyb projevuje v dalších městech – proto jsem natočil Paříž, Brusel a Jerevan. Následuje Praha!

Co vlastně utváří koncept filmu – je to tanec, architektura, historie, či váš vztah k dané metropoli?
Velká města jsou fenoménem dnešní doby. Vyvíjejí se příliš rychle na to, aby je ten pohyb tradiční média dokázala vůbec artikulovat. Každé je jedinečné, zároveň jsou ale všechna až děsivě stejná. Spojuje je všeobecná snaha usnadnit interakci mezi lidmi a obchodní vztahy. Stejným způsobem se také vyvíjejí. Tyhle společné rysy a tendence jsou tím, na co chci v Moving Cities poukázat. Chci odkrýt ten obrovský časoprostor, který si neuvědomujeme a který přesto spojuje různá místa.

Já jsem se narodil v Londýně, což je město, které charakterizuje neustálá mechanická přeměna. A ta mě fascinuje. Auta, vlaky, lidé, všechno se to hýbe v tolika různých směrech. A přesto se v tom všem neodehrává žádný skutečný dialog, žádnou ryzí komunikaci v celém tom okouzlujícím pohybu nenajdete.
Abych právě toto mohl prozkoumat, používám jazyk, kterému všichni rozumíme a který jsme schopni prožívat, tedy tanec. Interakce pohybových umělců a městského prostoru přináší nádherné výsledky. Skoro bych to popsal jako metropolitní symfonii, u které věřím, že dokáže oslovit všechny lidi bez ohledu na to, jaký je jejich osud.


Jak se na seznam tanečních měst dostala Praha a jaké máte o natáčení představy? Víte, s kým budete pracovat?

Byl jsem nadšený, když jsme se na internetu potkali s Janou Návratovou, která našla moje videa a publikovala na webu Taneční zóny jedno z nich – Tančící Paříž. Navrhla mi, co kdybych natočil Tančící Prahu. Byl jsem v Praze v posledních letech několikrát a vždycky jsem byl tímto městem ohromen. Takže, jak se blíží natáčení, čím dál víc se těším na spolupráci s českými tanečními umělci, a na to, že společně vytvoříme „tančící město“ jako žádné před tím.


Věnujete se výhradně žánru dance for camera, nebo točíte i jiné filmy?

Jsem zakládajícím členem společnosti Wind & Foster, což je kreativní designové studio zaměřené na film a reklamu. Můžete se na moje poslední práce podívat na tomto odkaze www.windandfoster.com.

Dlouhá léta jsem pracoval ve všech možných kreativních médiích, působil jsem jako designér vysílání na televizním kanálu Aspect. Po takových náročných zkušenostech je pro mě projekt Moving Cities skoro spásou, tvůrčím osvěžením.

A kdy se budeme moci na film Moving Prague těšit?
Natáčet se bude ve dnech 2. – 5. září a doufejme, že střih a hudba budou hotovy koncem října. Už aby to bylo!

http://www.moving-cities.com/

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?