Menu

Pot, krev a kupa emocí

Pot, krev a kupa emocí

V pátek a v sobotu 21. 3. a 22. 3. 2014 zažil sál tanečního studia Dance Perfect to, co ještě nikdy předtím. Konal se tu totiž konkurz na nové představení souboru DOT504 a přijelo na něj sto tanečníků z celého světa.

Přihlásilo se na něj původně pět set lidí. Někteří z nich měli za sebou spolupráci s takovými soubory jako je DV8 či Ultima Vez.
Na podlaze, do které se vsakoval pot, se povalovali tapy na odřené nohy, sem tam se objevila i krev. Mezi tím vším hromada emocí. Bylo totiž jasné, že pouze čtyři z celé stovky se dostanou až do finále.

Konkurz proběhl jako jeden velký workshop pod vedením Jozefa Fručeka a Lindy Kapetaney. Lekce s Lindou, variace s Jožem, čtení textů, improvizace s partnerem. Tanečníci označení čísly od rána do večera skákali mezi vyznačenými kříži na podlaze, zapomínali na techniku a dostávali se do společné pulzující energie. Vzájemný boj i spolupráce provázeli každou minutu.

Když se v sobotu představovala už jen dvacítka tanečníků, sálalo z jejich vyčerpaných těl štěstí. „Jsem z Japonska a žiji v Salzburgu… Jsem z Belgie a pracuji ve Švédsku… Jsem z Izraele, ale teď žiji ve Švédsku.“ Multikulturalita a s tím spojené přenesení obrovské množství inspirace ze všech koutů světa bylo hlavním benefitem celých dvou dnů. Potvrdili to i choreografové, kterých jsme se zeptali v pauze na rychlý oběd v nedalekém vietnamském bistru, na pár otázek.

Je pro vás běžné organizovat konkurz pro tak velké množství lidí?
Jsme zvyklí pracovat s tak velkým počtem lidí, ale je to poprvé, co jsme otevřeli takovému množství lidí konkurz na nové představení. Většinou víme, s kým chceme spolupracovat, ale teď přišel čas vidět nové tváře. Bylo to bolestivé a emocionální. Neradi se s lidmi loučíme, protože všichni byli skvělí.  Zaválo to sem tanečníky ze všech koutů světa, což doufám přinese nový vítr do českého tance.

Chystáte se přijmout do castu české tanečníky?
Určitě vezmeme polovinu lidí z Čech a polovinu ze zahraničí.

Lenka Ottová doufá, že nové představení zachrání i DOT504.
Ano, také nám to řekla. Jsme hrozně šťastní, že tu můžeme být a uděláme to nejlepší, co umíme.

Prozradíte nám, jaké je hlavní téma představení?
Bude to dokumentárně orientované taneční představení. Nazýváme ho rekonstrukce. Budeme pracovat s nahrávkami, které byly nahrány na bezpečnostní kamery. Představení bude o veřejném prostoru, o tom jak se v něm chováme, jak násilní umíme být a jak nebezpečné to může být na ulici. Ulice má ohromný potenciál pro rozkreslení reálného života.

Markéta Faustová

Redaktorka webu a časopisu Taneční zóna. Absolvovala divadelní vědu na Univerzitě Karlově. K tanci má blízko nejen teoreticky – intenzivně navštěvuje různé tanečník kurzy a workshopy a také působila jako manažerka s Vertedance Company. Pracuje jako PR manažerka kulturních projektů v agentuře 2media.cz. Vede hodiny flow jógy. 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?