Menu

Obsedantně Kompulzivní Láska

Obsedantně Kompulzivní Láska
Foto: Regina Brocke

Jako „Událost sezóny“ na letošním mezinárodním festivalu Tanec Praha byla ohlášena taneční inscenace pod názvem OCD Love (obsedant compulsive disordre) izraelské choreografky Sharon Eyal, které ji uvedla se svou skupinou L-E-V Dance Company. Tato choreografka se v Praze představila poprvé; patří mezi nejsledovanější současné izraelské choreografy. A izraelský tanec, jak víme, je fenomén; patří mezi nejsledovanější regiony současného tance.

Sharon Eyal vzešla ze souboru Batsheva Dance Company Ohara Naharina. Byla zde tanečnicí, choreografkou, a posléze i ředitelkou. V roce 2013 založila s Gaiem Beharem vlastní soubor pod názvem L-E-V. Velmi rychle si získala mezinárodní renomé. Její choreografie obsahuje všechno, co obdivujeme na izraelském tanci – jeho upřímnou tělesnost, nitky narace, které se samovolně vynořují, aniž zatěžují, kontaktnost, naléhavost sdělení bez sentimentu, absenci gendrových klišé. 

Jako klišé se zdá být nicméně téma – totiž pokládat lásku za diagnózu. Zamilovaní jsou už po staletí „šílení“. Choreografka však pro toto tvrzení nachází nové a originální důkazy, prapodivné milostné kombinace, groteskní třasy a zábavné zvrhlosti. Vlastně z toho vyplývá, že možná i tanec sám je diagnóza, což je ostatně také stará pravda – z tance můžete „onemocnět, upadnout do tranzu“, etc, etc.…

A tak zde tanečníci tančí vyšinuté tance, jako by ztratili rozum i stud, navzájem se bez cavyků prozkoumávají, ohledávají - jako by jim do cesty přišel prapodivný tvor, fantastické zvíře. A propadají milostnému záchvatu, zvětšenému lupou choreografčina vidění. - Skupina šesti tanečníků dokázala naplnit vzruchem jeviště Karlínského divadla, zmnožovali se vám před očima - tolik energie vyzařovala jejich těla.

Taneční styl Izraelců je naprosto osvobozený, téměř jako by šlo o improvizaci. Za touto uvolněností je ale precizní pohyb a kázeň. A z napětí mezi kázní a uvolněností pak vznikají groteskní situace. Veškerá exprese je na tanečnících; jsou ponecháni sami sobě na prázdné scéně. Hudba (Ori Lichtik) dotírá a žene je svou stereotypností, nic však nenapovídá, nesugeruje. Nesnímá z nich tíhu povinnosti vytvořit náladu, naznačit téma, udržet drive.

Za pozornost stojí především pohyb izraelských tanečnic. Jsou velmi ženské tím, že se o to nesnaží. Naopak se nebojí být silové, asertivní, skoro neurvalé. Jsou pro ně charakteristická široká – téměř nestoudná – pliés. Rukopis choreografky je již jednoznačně čitelný. Nese obecné rysy současného izraelského tance a vliv Ohada Naharina. Ale Sharon Eyal má možná – paradoxně – silovější styl než je ten Naharinův. Byla to Událost sezóny.

OCD Love
Tvůrci: Sharon Eyal, Gai Behar
Tančí: Biran Gon, Devaney Darren, Lurie-Pardes Keren, Emmanuel Harcher Clyde, Kakizaki Mariko, Hitting Rebecca
Zvuk a živá hudba: Ori Lichtik
Světelný design: Thierry Dreyfus
Kostýmy: Odelia Arnold ve spolupráci s Rebecca Hytting, Gon, Biran, Sharon Eyal, Gai Behar
Koproducenti: Colours - International Dance Festival - Stuttgart (Germany), Sadler’s Wells - London (England), Carolina Performing Arts - The University of North Carolina at Chapel Hill (USA), Julidans - Amsterdam (Netherlands), Montpellier Danse, The production of OCD LOVE was developed through a Performing Arts Residency at The Banff Centre (Canada)

Nina Vangeli

Taneční publicistka, absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (obory divadelní věda, ruská, francouzská a česká literatura; dva ročníky literární komparatistiky - do zákazu působení prof. V. Černého na Filosofické fakultě). Publikační činnosti se směla věnovat až po změně režimu v roce 1989. Zaměřuje se zejména na současný tanec, alternativní divadlo a cross-over. Přispívala do řady kulturních periodik jako A2, Divadelní noviny, Svět a divadlo, do kulturní rubriky Lidových a Hospodářských novin a rozhlasu (stanice Vltava) a dalších. V letech 2000-2004 byla šéfredaktorkou revue pro současný tanec Taneční zóna/Dance Zone, dnes je jejím Senior Editorem. Byla dlouholetá vedoucí neoficiální (a nevítané) skupiny fyzického divadla Studio pohybového divadla v sedmdesátých a osmdesátých letech. V devadesátých letech vytvořila i několik operních režií. 

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?