Menu

Den tance v Česku a médiích

Den tance v Česku a médiích
Fotografie Vojty Brtnického z piazzety Národního divadla, 29.4. 2014

Oslavy Mezinárodního dne tance před pěti lety rozjelo občanské sdružení Vize tance, tehdy silně zaměřené na tanec nezávislých skupin, profesionálů v oblasti contemporary. Hned od začátku však pojetí oslav dne tance patřilo do sféry sdílení, spolupráce, potřeby rozlišit půvaby a sílu tance v našich životech.

Hned od začátku, ale postupně více a více, se bořily překážky a přeskakovaly příkopy a ploty tak, aby vedle sebe v ten den tančili profesionálové i amatéři, černoši i běloši, baletky i performeři, tanečníci valčíku i tanga. Zdá se, že idealismus vyhrál na celé čáře – podívejte se jen na fotografie z piazzety Národního divadla, kde probíhala část pražských oslav. Študýrka u tyče pro 480 tanečníků i „tanečníků“. A pak je tu další program, který představil další styly a formy – např. současný tanec a hip hop ve skvělém flashmobu sympatických dvojčat Máky a Káky z BDS. O tom všem přineseme zvláštní reportáž.

Když jsem pak v noci toho dne sledovala Události v kultuře kanálu České televize, byla atmosféra sdílení, cross žánrovosti skoro ta tam. Redaktoři sice pochopili myšlenku celorepublikových oslav a přinesli obrazovou zprávu kromě Prahy i z Ostravy a Brna. Ale z té vyplynulo, že tanec je vlastně balet, neboť největší pozornost byla věnována právě prezentacím klasiky. Výjimku tvořila Ostrava, odkud přece jenom zaznělo to podstatné, totiž: „že je perfektní propojit ty tance dohromady, jelikož na každém stylu, žánru se najde něco krásného“.

Díky jedné reportáži ale vznikl trochu placatý a šišatý obraz toho, co tanec v Česku nabízí, jakou má energii, kvalitu, podoby a razanci. Klesla mi brada, když následovala reportáž o práci Baby Baletu, jako unikátní reprezentativní taneční company udávající v českém tanci trendy. Bomba, řekla jsem si. Taneční centrum Praha, které za Baby Baletem stojí, má medializaci zkreslující, resp. přikrášlující jeho přínos zapotřebí, a tanec v Česku to nepoloží, o tom žádná. Nicméně bych v této věci u veřejnoprávního média rozhodně čekala lepší odbornou orientaci a ověřování informací. Zmíněné reportáže opět dokázaly, jak je u nás nízký práh znalostí, povědomí a vkusu v oblasti tance a bohužel přispěly jen k dalšímu prohloubení těchto negativních indikátorů. Že například nepadla zmínka o organizátorovi – Vizi tance –, mi připadá opravdu smutné.
Nicméně je pravdou, že letos už si oslav Mezinárodního dne tance obecně všímala média více než v předchozích ročnících.

Tak jen houšť a líp. O moc líp!

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/214411000120429/video/

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097206490-udalosti-v-kulture/214411000120429/video/

Jana Návratová

Taneční publicistka. Absolvovala Katedru divadelní a filmové vědy FFUK. Od 1989 pracuje v Divadelním ústavu (dnes Institutu umění – Divadelním ústavu), kde v roce 2006 založila Taneční sekci, která se věnuje komplexní odborné podpoře tanečního umění.  V letech 1993 – 2005 vyučovala dějiny tance na Konzervatoři Duncan centre. Je editorkou a spoluautorkou odborné monografie Tanec v České republice (2010) a řady studií publikovaných v českých i zahraničních sbornících. V letech 2005 - 2013 byla šéfredaktorkou odborné revue Taneční zóna a pravidelně publikuje v českých médiích. Založila Festival tanečních filmů. Je lektorkou power jógy.

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?