Menu

Tři balety na úchvatnou hudbu Leonarda Bernsteina připomenou 100 let od géniova narození

Tři balety na úchvatnou hudbu Leonarda Bernsteina připomenou 100 let od géniova narození
(foto: Aerofilms)

Abyste dokázali něco úžasného, potřebujete dvě věci: plán a nedostatek času,“ prohlásil legendární skladatel Leonard Bernstein, autor muzikálu West Side Story. Královská opera v Londýně se jeho výrokem inspirovala a v rekordně krátkém čase připravila unikátní baletní program, kterým připomene 100 let od narození tohoto velkého skladatele. Komponovanému baletnímu programu na Bernsteinovu hudbu vévodí hned dvě světové premiéry – jedna s názvem Yugen od stálého choreografa souboru Waynea McGregora a druhá pojmenovaná Corybantic Games od hostujícího choreografa Christophera Wheeldona. Jádro komponovaného večera pak tvoří první obnovená inscenace Věk úzkosti choreografa Liama Scarletta, kterou vytvořil v roce 2014 na hloubavou hudbu Bernsteinovy Druhé symfonie. Oslavné představení přijde v přímém přenosu z Londýna i do českých kin, a to v úterý 27. března.

Hodně naposlouchávání, a pak najednou přijde něco, co vás zasáhne jako ideální volba pro baletní etudu,” reaguje choreograf Wayne McGregor na dotaz, jak postupoval při vytváření tanečního příběhu na Bernsteinovu hudbu. „Bernstein složil bezpočet perel přímo pro divadelní, muzikálový, potažmo filmový svět, takže pro mě bylo velice složité vybrat si z toho jedno jediné dílo pro baletní adaptaci,” podotýká k tomu druhý choreograf Christopher Wheeldon.

Oba choreografové byli navíc pod poměrně velkým časovým presem. Královský balet je jedna z mnoha kulturních institucí, které se rozhodly přispět vlastními a zbrusu novými autorskými díly k celosvětovým oslavám jubilea věhlasného skladatele, dirigenta, hudebního pedagoga a prvotřídního popularizátora nejen klasické hudby. A je zjevné, že se v oné záplavě společenských oslav amerického velikána chce blýsknout.

Panika a zběsilost
„Wayne mohl pracovat na své etudě tuším asi jen tři týdny, já o něco déle a souběžně s dalšími zakázkami, takže to byla tzv. panická scéna, úplná zběsilost,” směje se s očima navrch hlavy Wheeldon. „Řídili jsme každý svůj soubor v sousedících tanečních zkušebnách, takže člověk tu a tam mohl přes okno pokukovat, co tvoří ten druhý. A jak už to bývá, zrovna když se vám něco nedaří a všechno kolabuje, v druhé zkušebně v té samé chvíli excelují s úžasnými finesami,” dodává rovněž se smíchem McGregor.

Podívejte se na trailer představení.
Pro oba choreografy byla tato práce jakýmsi citovým baletním návratem do domoviny – oba tvoří pro různé světové baletní i taneční scény, neustále cestují a nyní se oba dva setkali znovu tam, kde slavili mnoho ze svých dosavadních tvůrčích vrcholů a získali četná domácí ocenění. Oba také vyzdvihují talentovou líheň Královského baletu. „Je to krásné setkat se takhle znovu na novém díle s tanečníky, s nimiž jste v minulosti skvěle spolutvořili a jste na téže vlně, a k tomu poznat úplně nové tváře s fantastickými dovednostmi – a to všechno zkombinovat v tom samém díle,” vysvětluje Wheeldon.

Balet pro zasvěcence i nováčky
Wheeldon i McGregor se také shodují, že komponovaný baletní večer, který spojuje Bernsteinova úchvatná hudba, hravě spojí i všechny diváky – ty, kteří jsou do baletního světa plně zasvěcení, i ty, kteří třeba uvidí svůj první balet v životě či dokonce neznají ani dílo samotného amerického skladatele. Divák totiž dostane od všeho trochu – obnovená baletní inscenace Věk úzkosti choreografa Liama Scarletta je ukázka vypravěčského tanečního mistrovství – dramatičnost, živý rytmus, zápletka, akce, rozuzlení v krásných baletních figurách.

Wheeldon a McGregor zase odkryjí jinou část Bernsteinova širokého hudebního obzoru – lyričnost, poezii, hravost, snovou představivost, lásku a vášeň v mnoha jiných podobách. Tvůrci zkrátka chtějí poukázat autorsky výjimečnou baletní řečí na celou šíři Bernsteinova hudebního talentu – geniální americký skladatel sám proslul tím, jak dokázal propojovat vážnou a populární hudbu v dokonalém souznění. Rád fúzoval, dával dohromady různé hudební směry 20. století s lidovou hudbou i s klasickou a využíval bohatou instrumentaci. Byl celý život věrný svému mottu: „Neškatulkuji hudbu do různých směrů, historických souvislostí, nepoměřuji hudbu klasickou s hudbou populární. Rozlišuji jen mezi hudbou dobrou a špatnou.”

 

(foto: Aerofilms)


CO: Královský balet v Londýně
BERNSTEINOVY NAROZENINY: Nový McGregor / Nový Wheeldon / Věk úzkosti – přímý přenos | 3 baletní kusy v jednom večeru u příležitosti 100. výročí narození Leonarda Bernsteina | 180 min

Hudba: Leonard Bernstein
Choreografie: Wayne McGregor, Christopher Wheeldon, Liam Scarlett
Výprava: Edmund de Waal, Jean-Marc Puissant, John Macfarlane
Účinkují:
Laura Morera, Alexander Campbell, Bennet Gartside, Tristan Dyer
Orchestr Královské opery dirigují Koen Kessels a Barry Wordsworth
Sbor Baletu Královské opery
KDY a KDE:
27. března od 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Hradec Králové – Bio Central

9. dubna – záznam
Zlín – GA Cinema

Pro více informací navštivte následující stránky:
Oficiální stránky projektu Balet v kině: www.baletvkine.cz
Vše o přenosech alternativního obsahu do kin nyní na jednom místě: www.vicnezfilm.cz
Facebook: www.facebook.com/vicnezfilm

Fotografie v tiskové kvalitě a další materiály ke stažení najdete na úložném systému aero.capsa.cz (přístupové údaje na vyžádání).

Balet v kině
Přímé přenosy baletů kombinují špičkové taneční umění s nejmodernějšími technologiemi. HD (High Definition) je akronym pro vysoké obrazové rozlišení, které svou kvalitou daleko převyšuje kvalitu formátu DVD. Zvuk je přenášen v prostorovém šestikanále 5.1.

PROGRAM SEZONY
Sezona 2017-18 s Královským baletem v Londýně

Přímé přenosy
po 23. 10. 2017 20.15 Alenka v říši divů | Joby Talbot | Christopher Wheeldon
út 5. 12. 2017 20.15 Louskáček | Petr Iljič Čajkovskij | Marius Petipa, Peter Wright
st 28. 2. 2018 20.15 Zimní pohádka | Joby Talbot | Christopher Wheeldon
út 27. 3. 2018 20.15 BERNSTEINOVY NAROZENINY: Nový McGregor / Nový Wheeldon / Věk úzkosti | Leonard Bernstein | Wayne McGregor, Christopher Wheeldon, Liam Scarlett
čt 3. 5. 2018 20.15 Manon | Jules Massenet | Kenneth MacMillan
út 12. 6. 2018 20.15 Labutí jezero (nová inscenace) | Petr Iljič Čajkovskij | Marius Petipa, Lev Ivanov, Liam Scarlett, Frederick Ashton


Press kontakt: Zuzana Raušová | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | +420 776 808 181
Fotografie v tiskové kvalitě a další materiály najdete na aero.capsa.cz (heslo na vyžádání).

 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?