TZ

 

Menu

23. ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA již zná své vítěze!

23. ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA  již zná své vítěze!
foto: Vojtěch Brtnický

Praha – 23. ročník festivalu ČESKÁ TANEČNÍ PLATFORMA už zná své vítěze. Mezinárodní porota debatovala o cenách Tanečník roku a Taneční inscenace roku, k tomu byl oceněn světelný design, hlasovali také diváci a již podruhé byl vyhlášen Taneční manažer roku. Nejlepší taneční inscenací roku 2016 se stalo představení Švihla Terezy Hradilkové.

Mezinárodní porota rozhoduje o dvou cenách. Tou první je Tanečník / Tanečnice roku a získala ji Helena Arenbergerová za mimořádný výkon v inscenaci Flow souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky. Druhou, každopádně nejprestižnější cenou, je Taneční inscenace roku. Letos ji získala inscenace Švihla Terezy Hradilkové. Její dokonalá souhra s hudebníkem, autentická výpověď a neuvěřitelný fyzický výkon oslovily prakticky všechny. Byla v nominacích na Cenu diváka, Tanečnici roku i Taneční inscenaci roku, kterou zaslouženě získala.

Tereza Hradilková přinesla nejoriginálnější inscenační koncept, který se objevil v programu. Pro přenesení emocí ženy v běhu jejího života využila oblíbenou a základní dětskou holčičí hru – skákání přes švihadlo,“ říká členka mezinárodní poroty Nina Vangeli a dodává: „Vytvořila tak velikou jevištní metaforu a zároveň podmínky pro svůj pohybový výkon, fyzicky velmi náročný.

Cenu diváka velmi těsným rozdílem obdržela inscenace YOU ARE HERE Petry Tejnorové a Jara Viňarského. Cena za světelný design byla letos udělena Kataríně Ďuricové za inscenaci Flow souboru VerTeDance v režii Jiřího Havelky. Již podruhé byla také předána cena Manažer roku, kterou si odnesl Jan Malík za letitou práci pro soubor NANOHACH a nové projekty, které rozvíjí.

Na letošní v pořadí již 23. ČESKOU TANEČNÍ PLATFORMU zavítal opět mimořádný počet zahraničních a tuzemských hostů z řad odborné veřejnosti. Do Prahy se od 6. do 9. dubna sjelo na sto prezentrů, dramaturgů, novinářů, umělců, příznivců, zástupců tanečních domů i manažerů z celého světa, aby zhlédli ta nejzajímavější česká taneční a pohybová představení uplynulého roku.

„Atmosféra letošní platformy byla výjimečná, nepochybně k tomu přispěla obrovská pestrost programu, který zdaleka nebyl jen o tanci, ale také o pohybovém a fyzickém divadle a vůbec přesazích tance do dalších uměleckých oborů,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha.

Hosté ocenili nejen umělecký potenciál, ale i energii manažerů osmi různých prostor, kde se akce konala – zvláštní poděkování nepochybně patří technickému a organizačnímu týmu v čele se Zuzanou Hájkovou.

Už při závěrečné ceremonii vtipně moderované Halkou Třešňákovou avizovali členové mezinárodní jury své nabídky i zvláštní ocenění:

Tzv. „Special mention“, tedy zvláštní zmínku mezinárodní poroty, si vysloužila práce Jiřího Bartovance se studenty Konzervatoře Duncan Centre, kteří pod jeho vedením velmi kvalitně dokázali ztvárnit Svěcení jara.

Anita Mathieu avizovala své pozvání Tereze Hradilkové na prestižní Rencontres chorégraphiques internationales de Seine-Saint-Denis v roce 2018..

Roberto Casarotto přidal pozvání Viktoru Černickému na Choreographic research week, které daruje Centro per la Scena Contemporanea Bassano del Grappa.

Přehled o nominacích a oceněních:

Taneční inscenace roku 2017

Mezinárodní odborná porota složená z pěti zahraničních a pěti tuzemských odborníků hodnotila celkem 9 inscenací hlavního programu a další tři v sekci Mladá krev či představení pro děti. Ta předvybrala dramaturgická porota z celkem 37 přihlášených děl.
Vítězem se stalo dílo Švihla Terezy Hradilkové.
Na dalších místech se umístili:
YOU ARE HERE – Jaro Viňarský a Petra Tejnorová
PAROLAPOLEA – Viktor Černický
Black Black Woods – La Putyka
Constellations I. Before I Say Yes – Spitfire Company & Orchestr Berg

Tanečník roku 2017

Stejná mezinárodní porota hlasuje i o ceně Tanečník / Tanečnice roku.
Tanečnicí roku 2017 se stala Helena Arenbergerová díky mimořádnému výkonu v inscenaci Flow Jiřího Havelky / VerTeDance.
Na dalších místech se umístili:
se stejným počtem bodů Tereza Hradilková a Viktor Černický
Rosťa Novák junior
a opět se stejným počtem bodů Martina Hajdyla Lacová a Lukáš Karásek.

Cena diváka 2017

Letos byli diváky platformy četní zahraniční hosté, ale i místní publikum. Nejvýše ocenili dílo režisérky Petry Tejnorové, choreografa a tanečníka Jara Viňarského a celého týmu inscenace YOU ARE HERE.

Na dalších místech se umístili s velmi těsnými rozdíly rozmezí mezi prvním a pátým dílem je pouhých 0,48 v pětibodové škále:
tYhle / Lukáš Karásek a Florent Golfier: Výš
ME-SA / Andrej Petrovič: L / One of the Seven
Spitfire Company & Orchestr Berg: CONSTELLATIONS I Before I Say Yes
Tereza Hradilková: Švihla

Cena za světelný design
Tříčlenná porota světelného designu ohodnotila nejlépe práci Kataríny Ďuricové za inscenaci Flow Jiřího Havelky / VerTeDance.
Mezi nominovanými byli i světelní designeři těchto inscenací:
YOU ARE HERETomáš Morávek
Svěcení jaraMichal Horáček
Black Black WoodsPerikles Mathiellis

Manažer roku letos již podruhé

Vznik ceny pro Manažera roku inicioval Jiří Opěla, sám jeden z průkopníků managementu nezávislého tanečního souboru u nás. Cenu letos získal Jan Malík za letitou práci pro soubor NANOHACH a nové projekty, které rozvíjí.

Dalšími nominovanými na ocenění byli (v abecedním pořadí):
Milada Borovičková za TANECVALMEZ
Katarína Ďuricová za ČESKOU TANEČNÍ PLATFORMU a Spring Forward v Plzni
Lucia Kašiarová za studio ALTA
Marta Lajnerová za 420PEOPLE, Festival tanečních filmů i předchozí projekty
Ludmila Vacková za Spitfire Company a Studio ALTA

Mezinárodní porota:
Anita van Dolen (NL) – Stadsschouwburg Amsterdam, Julidans festival
Maja Hriešik (SK) – režisérka a dramaturgyně
Bettina Masuch (DE) – nrwtanzhaus Düsseldorf
Anita Mathieu (FR) – Rencontreschorégraphiquesinternationales de Seine-Saint-Denis
Benjamin Perchet (FR) – Dublin Dance Festival

Čeští členové Mezinárodní poroty:
Petra Hauerová – choreografka, tanečnice a taneční pedagožka
Yvona Kreuzmannová – zakladatelka a ředitelka Tance Praha
Martin Macháček – editor internetové Taneční zóny
Markéta Perroud – umělecká spoluředitelka Tance Praha
Nina Vangeli – taneční publicistka


Porota Ceny za světelný design:
Markéta Fantová - umělecká ředitelka PQ
Richard Loskot - výtvarník
Vladimír Burian - vedoucí ateliéru Světelného designu, DIFA JAMU

Porota ceny Manažer roku:
Jiří Opěla – iniciátor ceny, producent
Jana Návratová – taneční publicistka
Karolína Hejnová – držitelka ceny 2016, manažerka danceWatch, programová ředitelka Studio ALTA


Za podpory: Ministerstvo kultury, Hlavní město Praha, Kreativní Evropa / BeSpecACTive!, Česká centra, Divadelní ústav, Česko německé kulturní jaro
Partneři: Studio ALTA, Italský kulturní institut, SE.S.TA, Institut Světelného Designu, Aerofilms, MAXIMUS, Goethe Institut, Rakouské kulturní fórum, Institut Francais, Česko-německý fond budoucnosti
Mediální partneři: Rádio 1, Rádio Wave, Taneční aktuality, Taneční zóna, České noviny, Český rozhlas Vltava, i-divadlo.cz, scena.cz, expats.cz
Festivalové scény: PONEC – divadlo pro tanec, Studio ALTA, DOX, Alfred ve dvoře, La Fabrika, JATKA78, NoD, Duncan Centre

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?