TZ

 

Menu

Začínají festivaly Za dveřmi a Nultý bod

Začínají festivaly Za dveřmi a Nultý bod
foto: web festivalu Za dveřmi

Praha také o divadelních prázdninách ožívá v červenci dvojicí festivalů. Za dveřmi a Nultý bod se odehrávají ve stejném termínu a Pražanům představí to nejlepší.

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi, letos už posedmé druhý červencový víkend rozžije ulice Prahy. Festival, který se koná od 13. do 18. července v centru Prahy a na Výstavišti Holešovice, přiveze to nejlepší z pouličního divadla, klauniády i nového cirkusu. Hned první den festivalu se vůbec poprvé v České republice představí pohyblivý, heliem plněný balón s akrobatkou. Tu doplní přechod uznávaného německého provazochodce Olivera Zimmermanna, který se jako jeden z 20 lidí na světě účastnil kilometrového přechodu po laně. Zahájením provede další 30 umělců, akrobatů a performerů.

Po pondělním zahájení bude festival pokračovat na dalších šesti místech Prahy. Vyjma Výstaviště Holešovice se na pouliční divadlo můžete těšit na Václavském a Jungmannovo náměstí, Můstku, Na Příkopě, Florenci i Andělu.

Festival Za dveřmi se bude konat po pondělním zahájení vždy od 16.00 hodin až do večera. Poslední představení začínají ve 21.00 hodin. Těšit se můžete například na francouzský soubor Underclouds Compagnie, polské Teatro KTO či Španěly Companyia La Tal a další desítky souborů. Výjimku tvoří středa 16. a čtvrtek 17. července, kdy na holešovické Výstaviště se svým šapitó přijede Teatro Tatro. Nejlepší slovenští herci v představení Majster a Margaréta rozehrají příběh o lásce i zlu, o Bohu i Ďáblu

Začíná také sedmý ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod, který je zaměřen na nové podoby evropského vizuálního a fyzického divadla. Proběhne od 13. do 18. července v Divadle v Celetné v Praze. Festival otevře v pondělí 13. července chorvatský performer a choreograf Matija Ferlin, který v posledních dvou letech zazářil na evropském performativním nebi. Naposledy uspěl na jednom z nejlepších evropských festivalů Kunstenfestivaldesart v Bruselu, kde byla představena jeho premiéra nastudována Chorvatským národním divadlem a kde byl vybrán mezinárodní porotou a označen jako „ten, jehož práci bychom měli sledovat“.

Ze sousedního Slovenska zavítají do Prahy choreografové a tanečníci - Peter Šavel a Jaro Viňarský. Oba dva patří k silné generaci třicátníků, kteří vystupují častěji v Belgii, Švýcarsku, USA než na domácích slovenských scénách. Pro oba je charakteristické prolínání současného tance a postupů fyzického divadla. Díla těchto dvou umělců představí festival v jeden večer, což je zcela ojedinělé. Dívák si tak bude moci porovnat práci a přístupy každého z nich.

Mezinárodní festival Nultý bod je kurátorsky zaštítěn uměleckým šéfem Spitfire Company Petrem Boháčem, který se snaží přivážet do Prahy umělce, jež v současné době určují trendy performing arts a jež viditelnou měrou usilují o inovativní postupy žánrů současného tance a fyzického divadla.

Více informací na webu: www.zadvermi.cz ; www.nultybod.cz nebo facebooku: https://www.facebook.com/zadvermi?fref=tshttps://www.facebook.com/nultybod?ref=hl.

 

Login to post comments

Prodej & Předplatné

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Zapomenuté heslo? / Zapomenuté jméno?